Ebeveynin olumsuz çocukluk çağı yaşantılarının çocuğundaki EÇÇ ile ilişkisinin araştırılması
Parent's adverse childhood experiences investigation of the relationship with ECC in their child
- Tez No: 704869
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR DEMİR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Çocukluk çağı olumsuz yaşantıları (ÇÇOY), nesilden nesile aktarılabilen, genel ve ağız sağlığını dolaylı yoldan etkileyen deneyimlerdir. Bu çalışmanın amacı; ulusal bir aile örnekleminde, ebeveynlerin geriye dönük ÇÇOY skoru ve çocuklarında görülen erken çocukluk çağı çürüğü (EÇÇ) ile ilişkili davranışsal sağlık koşullarını incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmaya 72 aydan küçük çocuklar dahil edilmiştir. İlişkisel tarama modeli kullanılmış; ÇÇOY, EÇÇ, beslenme alışkanlıkları, oral hijyen alışkanlık değişkenleri üzerinden araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışmada YSA (Yapay Sinir Ağı) modeli kurulmuş olup modelde cinsiyet, anne ve baba eğitim düzeyi, sosyoekonomik durum, gece anne sütü alma, gece biberon kullanma, diş fırçası alma, diş fırçalama sıklığı, preterm doğum durumları, diş hekimi ziyareti, PI, GI, karyojenik beslenme skorları ve ÇÇOY skoru değişkenleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 535 katılımcının yaş ortalaması 46,5 ay iken, %52'si kız cinsiyete sahipti.
Özet (Çeviri)
Aim: Adverse childhood experiences (ACE) are experiences that can be transferred from generation to generation and indirectly affect general and oral health. The aim of this study was to examine the behavioral health conditions associated with parents' retrospective ACE scores and their child's early childhood caries (ECC) in a national family sample. Material and Methods: Children younger than 72 months were included in the study. A relational screening model was used; The research was carried out on the variables of ACE, ECC, nutritional habits, oral hygiene habits. In the study, Artificial Neural Network (ANN) model was established and in the model, gender, mother's education level, father's education level, socioeconomic status, breastfeeding at night, using a bottle at night, using a toothbrush, tooth brushing frequency, preterm birth conditions, dentist visit, PI, GI, cariogenic nutrition scores, and ACE score variables were used. Results: While the mean age of 535 participants in the study was 46.5 months, 52% were female.