Fen eğitimi alanında bilgisayar destekli öğretim yöntemi kullanılarak yapılan lisansüstü tez çalışmalarının incelenmesi
The analysis of master thesis studies by using the computer assisted teaching method in the field of science education
  1. Tez No: 704972
  2. Yazar: RAMAZAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı fen eğitimi alanında 2005-2020 yılları arasında Ulusal Tez Merkezinde erişime açık olarak yayımlanan bilgisayar destekli öğrenme yöntemi kullanılarak yapılan lisansüstü tez çalışmalarının analizini yapmaktır. Nitel araştırma yöntemi modellerinden tarama modelinin kullanıldığı bu çalışmada araştırma kapsamına alınan lisansüstü tez çalışmalarını incelemek için betimsel içerik analizi yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak uzman görüşü alınarak geliştirilen tez sınıflandırma ve inceleme formu kullanılmıştır. Ulaşılan tez çalışmaları; türlerine, yayımlandıkları yıllara ve üniversitelere, amaçlarına, çalışmalarda kullanılan bilgisayar destekli öğrenme tekniklerine, araştırma yöntem ve desenlerine, örneklem durumlarına, konu, süre, veri toplama araçlarına, verileri analiz tekniklerine, güvenirlik durumlarına, bilgisayar destekli öğrenme araçlarına, uzman görüşüne başvurma durumlarına, sonuç ve önerilere göre analiz edilmiştir. Bulgular incelendiğinde fen bilimlerine yönelik yapılan çalışmalarda bilgisayar destekli öğrenme yönteminin kullanıldığı çalışmaların daha çok yüksek lisans seviyesinde yoğunlaştığı ve akademik başarıya, tutuma ve kalıcılığa etkisinin araştırıldığı görülmektedir. Çalışmalarda nicel araştırma yöntemlerinin ve deneysel desenlerin daha çok tercih edildiği, çalışma sayısının 2006 yılında en yüksek seviyede olduğu saptanmıştır. En çok tercih edilen bilgisayar destekli öğrenme tekniğinin animasyon olduğu ve en sık karşılaşılan örneklem grubunun 7. sınıf düzeyinde ve 51 kişi ile 75 kişi arasında değişen gruplardan oluştuğu belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi, veri analiz tekniği olarak ise“Bağımsız örneklem t-testi”nin sıklıkla kullanıldığı gözlemlenmektedir. Bilgisayar destekli öğrenme yöntemi kullanılarak yapılan çalışmalarda en sık kullanılan güvenirlik aracının“Cronbach Alfa”olduğu, en fazla uzman görüşü alınan uzman grubunun öğretmenlerden ve akademisyenlerden oluştuğu ve bilgisayar destekli öğrenme yönteminin akademik başarıyı artırdığı sonucuna ulaşılmaktadır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda yapılacak çalışmalarda bilgisayar destekli öğrenme yöntemine ''başka sınıf ve kademelerde daha fazla yer verilmesinin'' gerektiği önerisi ile sıkça karşılaşılmaktadır. Çalışmalardan elde edilen bulgulardan hareketle bilgisayar destekli öğrenme yönteminin gelişimine katkı sağlaması amacıyla çalışma yapacak araştırmacı ve uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the postgraduate thesis studies in the field of science education, using the computer assisted learning method published in National Thesis Center between 2005-2020. In this study, in which the scanning model, one of the qualitative research method models, is used, descriptive content analysis has been conducted to examine the postgraduate thesis studies included in the research. The thesis classification and examination form, which is developed by taking expert opinion, has been used as a data collection tool. The thesis studies reached have been analyzed according to types, years of publication and universities, purposes, computer assisted learning techniques used in studies, research methods and patterns, sample situations, subject, duration, data collection tools, data analysis techniques, reliability status, computer assisted learning tools, application for expert opinion, results and recommendations. When the findings are examined, it is seen that the computer assisted learning method is used in studies on science, the studies are mostly concentrated at the graduate level, and the effect on academic success, attitude and permanence has been investigated. In the studies, it has been determined that quantitative research methods and experimental designs are preferred more, the number of studies is at the highest level in 2006. It has been determined that the most preferred computer assisted learning technique is animation, and the most frequently encountered sample group consisted of groups ranging from 51 to 75 students at the 7th grade level. It is observed that the academic achievement test as a data collection tool and the“Independent sample t-test”data analysis technique is frequently used. It is concluded that the most frequently used reliability tool in studies conducted using the computer assisted learning method is“Cronbach Alpha”, the expert group with the highest number of expert opinions consists of teachers and academicians, and that computer assisted learning method increases academic success. In addition, the suggestion that the computer assisted learning method increases academic achievement and that“Studies can be done in other classes and levels”is frequently encountered in studies. Based on the findings obtained from the studies, suggestions are made to researchers and practitioners who will work in order to contribute to the development of computer-assisted learning method.