Tip 2 diabetes mellitus'lu hastalarda diyet inflamatuar indeksinin inflamatuar belirteçler ve metabolik parametreler üzerine etkisi
Effect of dietary inflammatory index on inflammatory markers and metabolic parameters, in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 705018
 - Danışmanlar: PROF. DR. KUBİLAY KARŞIDAĞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, yetişkin tip 2 diyabetli bireylerin besin tüketim durumları saptanarak diyet inflamatuar indeksinin (Dİİ) inflamasyon belirteçler ve metabolik parametreler üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Bu çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Diyabet Polikliniği'nde kontrol altında olan 30-74 yaş arası 120 yetişkin tip 2 diyabetli birey vaka grubu ve aynı yaş grubundan 30 yetişkin sağlıklı kişi kontrol grubu olarak katıldı. Besin ögelerinin tüketim ortalamalarına göre Dİİ'yi hesaplamak ve bireylerin besin tüketim durumlarını değerlendirmek için besin tüketim sıklığı formu uygulandı. Dİİ'nin metabolik parametreler üzerine etkisini değerlendirmek için biyokimyasal bulguların güncel kayıtları hasta dosyalarından alındı. Dİİ'nin inflamatuar belirteçler ile ilişkisinin değerlendirilmesi için TNF-α, IL-6, IL-1β parametrelerinin analizi yapıldı. Vaka grubunun Dİİ skorlarının ortalaması -0,028±1,886, kontrol grubunun ortalaması ise 0,093±1,560 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of dietary inflammatory index (DII) on inflammation markers and metabolic parameters by determining the food consumption status of adults with type 2 diabetes. 120 adult individuals with type 2 diabetes between the ages of 30-74 who were under control in the Diabetes Polyclinic of Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine participated in this study as a case group and 30 healthy adults from the same age group as a control group. The food consumption frequency form was applied to calculate the DII according to the consumption averages of the nutrients and to evaluate the food consumption status of the individuals. In order to evaluate the effect of DII on metabolic parameters, current records of biochemical findings were taken from patient files. TNF-α, IL-6, IL-1β parameters were analyzed to evaluate the relation between DII and inflammatory markers. The average of DII scores of the case group was -0.028 ± 1.886, and the average of the control group was 0.093 ± 1.560.