İnsan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersinin teorik ve uygulama boyutunun ilkokul 4. sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre incelenmesi
Examination of theoretical and practical dimensions of the human rights, citizenship and democracy lesson according to the primary school teachers views 4th grade
  1. Tez No: 705389
  2. Yazar: ZÖHRE METİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İnsan Hakları, Yurttaşlık ve Demokrasi dersi 2015-2016 yılından itibaren 4. sınıflarda haftada iki ders saati olarak verilmektedir. Bu çalışmanın amacı, İHYD dersinin teorik ve uygulama boyutunun ilkokul 4. sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre incelenmesidir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden olgu bilim desenine göre yürütülmüştür ve yapılan araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yönteminden ölçüt örnekleme yöntemine göre ilkokul 4. sınıf öğretmeni İHYD dersi okutan ve Yozgat il merkezinde çalışan 30 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma sorularına yanıt aramak üzere yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmıştır. Görüşmeler sonrasında ortaya çıkan kodlardan hareketle benzerlikler ve farklılıklara göre kategoriler oluşturulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmenler 4. sınıf İHYD dersi kazanımlarını gerçekleştirilebilir ve yararlı olarak bulmasına rağmen kazanım sayısının fazla olduğundan sadeleştirilmesini önermektedir. Dersin içeriğinin 4. sınıf öğrenci yaş seviyesine uygun olmadığı, soyut kaldığını, anlaşılmayan konular olduğu tespit edilmiştir. Öğrenme öğretme sürecinde kullanılan ders kitabının güncelleştirilerek yaş grubuna uygun hazırlanması önerilmiştir. Değerlendirmede geleneksel klasik yöntemlerden uzaklaşmak gerektiği de belirtilmiştir. Ders ile ilgili teorik ve uygulama boyutuna dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Human Rights, Citizenship and Democracy course has been given as two hours per week in the 4th grades since 2015-2016. The aim of this study is to examine the theoretical and practical dimensions of the İHYD course according to the 4th qrade primary school teachers views. The research was carried out according to the phenomenology design, one of the qualitative research designs, and the participants of the study consisted of 30 teachers working in the city center of Yozgat, who taught the 4th grade teacher İHYD class, according to the criterion sampling method from the purposive sampling method. Data were collected using a semi-structured interview form to seek answers to the research questions. Content analysis was used in the analysis of the data. Based on the codes that emerged after the interviews, categories were created according to the similarities and differences. As a result of the research, although the teachers found the achievements of the 4th grade İHYD course to be realizable and useful, they suggest that they be simplified because the number of achievements is high. It has been determined that the content of the course is not suitable for the age level of the 4th grade students, remains abstract, and there are subjects that are not understood. It has been suggested that the textbook used in the learning-teaching process should be updated and prepared in accordance with the age group. It has also been stated the evaluation that it is necessary to leave the traditional classical methods. Suggestions have been made regarding the theoretical and practical aspects of the course.