The effect of transformational leadership on organizational identification an empirical study in Baghdad
Dönüşümcü liderliğin örgütsel özdeşleşmeye etkisi Bağdat'ta ampirik bir çalışma
- Tez No: 705414
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET HAKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Bağdat Üniversitesi çalışanları arasında dönüşümcü liderlik ve örgütsel özdeşleşme arasındaki bağlantıya ve etkilere bakmaktır. Bu araştırma betimsel ve ampirik bir çalışmadır. Araştırmanın istatistiksel evrenini, araştırmanın yapıldığı tarihte sayıları 900'den fazla olan Bağdat üniversitelerinin tüm öğretim üyeleri oluşturmuştur. Rastgele örnekleme yöntemi ile 216'sı geri dönen 230 anket dağıtılmış, SPSS programı kullanılarak 216 kişiye nihai veri analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın bulguları, Bağdat Üniversitesi'ndeki (Irak) öğretim üyelerinin dönüşümcü liderlik tarzı ile örgütsel özdeşleşmenin pozitif ve doğrudan bir bağlantısı olduğunu ortaya koymuştur (r=.592, p 0.01). Bulguların kapsamlı bir incelemesi, dönüşümcü liderliğin örgütsel özdeşleşmenin yaklaşık %35'ini açıkladığını (Sıf.R2=.347) ve Bağdat Üniversitesi'ndeki yöneticilerin, öğretim üyelerinin görüş ve davranışları üzerinde önemli ve olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koydu. dönüşümcü liderliğin bu özelliklerinin önemi ve bunlardan zevk alınması. Bulgulara göre, dönüşümcü liderliğin örgütsel özdeşleşme üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi vardır. Bu bulgular, bu konuda daha önce yapılan çalışmalarla karşılaştırılabilir (Albonaiemi ve Mahmoodi, 2016).
Özet (Çeviri)
The key goal of this study is to look at the link and the effects among transformational leadership and organizational identification among Baghdad university persons.. This research was a descriptive and empirical study. The statistical population of the research included all faculty members of Baghdad universities whose number more than 900 at the time the research was conducted. Using random sampling method, 230 questionnaires were distributed among which 216 were returned, the final data analysis was conducted for 216 persons using SPSS software. The findings of this study revealed that transformational leadership style and organizational identification of faculty members in Baghdad University (Iraq) had a positive and direct connection (r=.592, p 0.01). A thorough examination of the findings revealed that transformational leadership explains about 35% of organizational identification (Adj.R2=.347), and that managers at Baghdad University having a substantial and affirmative effect on faculty members' view and behaviors by bearing in mind the significance of those characteristics of transformational leadership and enjoying them. According to the findings, transformational leadership has a favorable and substantial impact on organizational identification. These findings are comparable to those of previous studies on this subject (Albonaiemi & Mahmoodi, 2016).