Alkolik bireylerde alkol ve sigara tüketimine bağlı oluşan SCE oranlarının sigara içen ve sigara içmeyen bireylerdeki SCE oranları ile karşılaştırılması
Comparison of SCE Frequencies due to alcohol to and cigarette adduction of alcoholic individuals with SCE frequencies of smokers and non-smokers
  1. Tez No: 70547
  2. Yazar: FERİDE GÖNLÜŞEN BAŞARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA MENEVŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
6. ÖZET Canlı organizmanın genetik materyalinde hasar oluşturma kapasitesine sahip mutajenleri belirlemek için moleküler sitogenetik yöntem olan SCE, bu çalışmada alkolün ve sigaranın insan sağlığına etkilerini araştırmak amacı ile kullanılmıştır. Çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalında tedavi gören alkolik bireylerden ve sigara içen ve içmeyen bireylerden alınan kan örnekleri kullanılmıştır. Bu çalışma sonucunda, ortalama SCE değeri alkolik bireylerde 10.89, sigara kullanan pozitif kontrol grubu bireylerde 7.64 ve sigara kullanmayan negatif kontrol grubu bireylerde 6.96 bulunarak SCE ifadelenmesinde hastalar ve kontroller arasında ve de kontrollerin kendi arasında önemli farklar gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
60 7. SUMMARY SCE is a molecular cytogenetic method used in detecting mutagens which make damage in genetic material of living organisms. In this study SCE has been used in investigation o the effects of alcohol and cigarette smoking to health. In the study, peripheral blood samples, obtained from alcoholic individuals who are treated in Gazi Univercity Medical Faculty Department of Psychiotry and smokers and nonsmokers have been used. As a result of this study, mean SCE values were found to be 10.89 in alcoholic individuals, 7.64 in smoking positive controls and 6.96 in the nonsmoking negative control group. The differences in SCE counts between patients and controls and between smoking and nonsmoking control groups were important.