DSM-5 kişilik bozukluklarının çocukluk çağı travmaları ve otantiklik açısından incelenmesi
Investigation of DSM-5 personality disorders in terms of childhood trauma and authenticity
- Tez No: 705543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, kişilik bozuklukları, çocukluk çağı travmaları ve otantiklik arasındaki ilişkileri incelemek, çocukluk çağı travmaları ile otantikliğin kişilik bozukluğu türlerini ne derece yordadığını tespit etmek ve çocukluk çağı travmaları ile kişilik bozuklukları arasında otantikliğin aracı rolünü belirlemektir. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmada Demografik Bilgi Formu, Coolidge Eksen II Envanteri Plus Türkçe Kısa Formu (CATI+TR-KF), Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği ve Otantiklik Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, toplum örnekleminden gönüllü olarak katılımı kabul eden 18-65 yaş arasındaki 313 kişinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre, kişilik bozukları, çocukluk çağı travmaları ve otantiklik arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Ayrıca çocukluk çağı travmaları ve otantiklik puanlarının kişilik bozukluklarını farklı kombinasyonlarda istatistiksel olarak anlamlı derecede yordadığı belirlenmiştir. Çocukluk çağı travmaları ile kişilik bozuklukları arasındaki ilişkide otantikliğin aracı rolü olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationships between personality disorders, childhood traumas and authenticity, and to determine the predictive level of childhood traumas and authenticity for personality disorders, and to determine the a mediating role of authenticity in the relationships between childhood traumas and personality disorders. In this respect, Demographic Information Form, Coolidge Axis II Inventory Plus Turkish Short Form (CATI + TR-SF), Childhood Trauma Questionnaire and Authenticity Scale were used in the study. The study was conducted with 313 people from the community sample who voluntarily accepted the participation, in the range of 18-65 years. According to the findings, there are statistically significant relationships between personality disorders, childhood traumas and authenticity. It was also determined that childhood traumas and authenticity scores statistically significantly predicted personality disorders in different combinations. It has been observed that authenticity has a mediating role in the relationship between childhood traumas and personality disorders.