Sürdürülebilir kalkınma odaklı denetim anlayışı: Sayıştay için kurumsal ve işlevsel bir model önerisi
Sustainable development-oriented audit approach: A corporate and functional model proposal for Turkish Court of Accounts
  1. Tez No: 705632
  2. Yazar: MESUT ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Yüksek denetim kurumları için yeni odak alanlarından biri Birleşmiş Milletler 2030 Gündemidir. Sürdürülebilir kalkınma amaç ve hedeflerini içeren Gündemin Sayıştayın tüm süreçlerine entegre edilebilmesi amacıyla yapılan bu çalışmada kurumsal ve işlevsel yapılar incelenmiştir. Buna göre; denetimlere yön veren temel aşamalarda (planlama, uygulama, raporlama, izleme, kalite kontrol ve güvencesi) çeşitli sorunlar bulunmakta olup, bu süreçlere sürdürülebilir kalkınma amaçları entegre edilmemiştir. Kurum organizasyon yapısı ve kapasitesinin de sürdürülebilir kalkınma odağında geliştirilmesi gerekmektedir. Sayıştay denetimleri ile sürdürülebilir kalkınmanın çeşitli boyutlarına etkide bulunulmasına rağmen bunlar ölçülememekte, yaratılan katma değer bilinmemektedir. Çalışma içerisinde geliştirilen sürdülebilir kalkınma odaklı denetim modelinin hayata geçirilmesi durumunda sayıştayın ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunabileceği, Birleşmiş Milletler 2030 Gündeminin izlenmesi ve gözden geçirilmesi ile ilgili beklentinin karşılanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the new focus areas for the supreme audit institutions (SAIs) is the United Nations 2030 Agenda. Institutional and functional structures were examined in this study, which was carried out in order to integrate the Agenda, which includes sustainable development goals and objectives, into all processes of the Turkish Court of Accounts (TCA). Accordingly, there are various problems in the basic stages (planning, implementation, reporting, monitoring, quality control and assurance) that guide the audits, and sustainable development goals are not integrated into these processes. The organizational structure and capacity of the institution should also be developed with a focus on sustainable development. Although the audits of the Court of Accounts affect various aspects of sustainable development, they cannot be measured and the added value created is unknown. It is thought that if the sustainable development-oriented audit model developed in the study is implemented, the Court of Accounts can contribute to the development of our country, and the expectation regarding the monitoring and review of the United Nations 2030 Agenda can be met.