Influence of CSR perceptions on OCB: The mediating role of trustworthiness
Kurumsal sosyal sorumluluk algılarının örgütsel vatandaşlık davranışına etkileri: Güvenilirliğin aracılık etkisi
- Tez No: 705633
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA FERİHA AŞCIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) ve örgütsel vatandaşlık davranışı (ÖVD) küreselleşmenin hızı sürekli arttığından dolayı hem ticari hem de kamu kuruluşları için önemli bir iş yönü olmuştur. ÖVD ve güvenilirliğin sonuçlarını araştıran çok sayıda çalışma var, fakat bunların KSS uygulamaları ile ilişkilerini araştıran çalışma nispeten daha az. Bu tez KSS uygulamalarının güvenilirlik seviyesi ve ÖVD'lar üzerindeki etkisini incelemeye çalışmaktadır. Dolayısıyla, değişken olarak bu kavramları ve boyutlarını içeren bir model oluşturulmuştur. Örneklem, mavi yakalı çalışanlar yerine teknik ve sosyal becerilerini kullanan beyaz yakalı çalışanlardan seçildi. Örneklem, kurumsallaşmış yapıya sahip olan üretim firmalarında çalışan düşük ve orta seviyeye kadar 140 beyaz yakalı çalışanı içermektedir. Veri, web tabanlı anket yoluyla toplandı. Katılımcılar, kuruluşlarının sosyal sorumluluk düzeyini, kuruma olan güvenlerini ve dahil oldukları ÖVD'larının kapsamını değerlendirdiler ve ölçtüler. Bulgular, bir kurumun algılanan yüksek düzeyde algılanan sosyal sorumluluğunun güvenilirlik algıları ve ÖVD ile pozitif yönde ilişkili olduğunu göstermiştir. Beklendiği gibi, güvenilirliğin ÖVD'ların sergilenmesinde olumlu etkisi olduğu bulundu. Algılanan KSS, güvenilirliğin her bir boyutunu ve ÖVD'nın küresel puanını olumlu olarak yordamıştır. Güvenilirlik algılarının KSS algıları ile ÖVD arasındaki aracılık etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir. Tez, tartışma, kısıtlamalar ve yöneticiler ve gelecekteki çalışmalar için öneriler ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Corporate social responsibility (CSR) and organizational citizenship behavior (OCB) have been an important aspect of business for both commercial and public organizations since the pace of globalization is constantly increasing. There are a plethora of studies investigating the consequences of OCB and this thesis attempts to investigate the relationship among CSR implementations and the degree of trustworthiness of the organization and OCB. Therefore, the model constructed aims to explore how trustworthiness mediates the relationship between CSR and OCB. The sample was selected from white-collar workers who exercise their technical and social skills instead of blue-collar workers. The sample comprises 140 white collar workers on low to middle level from heavy duty manufacturing firms that have institutionalized structure. Data was collected through web-based questionnaire. The participants rated and measured their organization's social responsibility level, their trust towards the organization, and the extent of OCBs they engage in. The findings indicated that high levels of perceived social responsibility of an organization was positively associated with the trustworthiness perceptions, and OCBs. As expected, the trustworthiness was found to have positive impact on the demonstration of OCBs. The perceived CSR positively predicted each dimension of trustworthiness, and the overall score of OCB. However, the mediation effect of perceived trustworthiness between CSR perceptions and OCB was found to be statistically insignificant. The thesis concludes with the discussion and limitations of the study, and the implications for managers and future research.