Lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımındaki maliyet algısının ölçülmesi: Gıda sektörü örneği
Measuring the cost perception of outsourcing in logisticsactivities: The food sector example
- Tez No: 705706
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DERAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler, üretim ve yönetim sürecinde yaşanan hızlı değişimlerle birlikte işletmeler açısından lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımını önemli bir yönetim stratejisi ve rekabet aracı haline getirmiştir. Lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı, son yıllarda ürünlerin yeniden değer kazanma sürecini içermesi ve işletmelerin ana faaliyet alanlarına odaklanmalarına olanak tanıması bakımından verimlilik artışına neden olması yönüyle dikkat çeken konular arasında yer almaktadır. Dış kaynak kullanımı, işletmelerin üretebileceği mal ve hizmetleri başka işletmelere ürettirmesi anlamına gelmektedir (Gül, 2005: 159). Dış kaynak kullanımı, işletmelere sürdürülebilir rekabet imkânı kazandırmakta ve işletmelerin kendi faaliyetlerine odaklanmasına fırsat vermektedir. İşletmeler lojistik faaliyetlerinde dış kaynak kullanımı ile kalite standartlarına uygun yönetim stratejisi belirleyebilmekte ve maliyet açısından avantaj elde edebilmektedirler. Bu çalışma, lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının maliyetler üzerindeki etkisine yönelik işletme algısını Mersin ilinde faaliyet gösteren gıda sektörü örneğiyle açıklamayı amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini Mersin Ticaret ve Sanayi Odasına bağlı 99 gıda işletmesi oluşturmaktadır. Araştırmada veriler online anket tekniği ile toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının maliyet üzerindeki etkisine yönelik algının; işletme karlılığını artmasına yol açtığı, sabit maliyetlerin değişken maliyetlere dönüştürülmesini sağladığı, personel maliyetlerini düşürdüğü, işletme sermayesi gereksinimini azalttığı, yatırım sermayesi gereksinimini azalttığı, aracı maliyetlerini ortadan kaldırdığı, enerji maliyetlerinin düşmesini sağladığı yönünde olduğuna ilişkin bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Along with the rapid changes in the production and management process, globalization and technological developments have made the outsourcing of logistics activities an important management strategy and competitive tool from the point of businesses. Outsourcing in logistics activities is among the remarkable issues in recent years due to the fact that it includes the revaluation process of products and allows businesses to focus on their core business areas, resulting in increased productivity. Outsourcing means that businesses have other businesses produce the goods and services that they can produce. Outsourcing provides businesses with a sustainable competitive advantage and allows businesses to focus on their own activities. With the use of outsourcing in logistics activities, businesses can determine a management strategy in accordance with quality standards and gain advantages in terms of cost. Businesses determine a management strategy under quality standards by using outsourcing in logistics activities and gain an advantage in terms of cost. This study aims to explain the perception of outsourcing on the costs of logistics activities with the example of the food industry operating in Mersin. The research sample includes 99 food businesses affiliated with the Mersin Chamber of Commerce and Industry. The data for the study was collected and analyzed using an online survey technique As a result of the research, the cost perception in outsourcing in logistics activities; has been determined that it increases the profitability of the business, enables the conversion of fixed costs to variable costs, reduces personnel costs, and reduces the need for working capital. Furthermore, it has been demonstrated that it lowers the required investment capital, eliminates middlemen costs, and lowers energy prices.