Multipl sklerozlu hastaların gebelik, doğum ve postpartum deneyimlerinin değerlendirilmesi'
Evaluation of pregnancy, delivery and postpartum experiences of patients with multiple sclerosis
  1. Tez No: 705729
  2. Yazar: SEVDA ÖZTÜRK ERDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA TÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nöroloji, Nursing, Neurology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Multipl sklerozda gebelik öncesi, gebelik, doğum sonrası dönem klinik uygulamada ele alınması gereken önemli konulardandır. Mevcut bilgiler gebeliğin MS seyri üzerinde olumsuz bir etkisinin olmadığını, yararlı etkilerinin olabileceğini göstermektedir. Çalışmamız gebeliğin bu süreçlerdeki etkisinin araştırılması amacı ile retrospektif tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmış, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Multipl Skleroz ve Miyelin Hastalıkları Polikliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Veri toplama süreci Kasım 2019 - Şubat 2021 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Çalışmaya alınan 197 hastanın sosyo-demografik, klinik özellikleri ve gebelik, aile planlaması, doğum ve emzirme dönemlerine ilişkin veriler bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırılan dönemlerde hastaların yaşadığı sorunları belirlemek amacıyla da MS ile İlişkili Semptomlar Ölçeği (MS-RS) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pre-pregnancy, pregnancy and postpartum periods in multiple sclerosis are among the significant issues that need to be addressed in clinical practice. Present data has shown that pregnancy does not have a negative impact on the course of MS; indeed, ıt may have a positive effect on it. Our study has been planned as a retrospective descriptive study to investigate the effect of pregnancy on these processes and carried out in the Multiple Sclerosis and Myelin Diseases Outpatient Clinic of Istanbul University Istanbul Medical Faculty. The data were collected between November 2019 and February 2021. The data related to socio-demographic and clinical characteristics, pregnancy, family planning, birth and breastfeeding periods were collected by use of a patient information form. MSRelated Symptoms Scale (MS-RS) was also used to determine the problems experienced in those periods by patients.