The impact of online consumer reviews on online hotel booking intention
Çevrim içi tüketici değerlendirmelerinin çevrim içi otel rezervasyonu yapma niyetine etkisi
  1. Tez No: 705834
  2. Yazar: YİĞİT CAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARID HUSEYNOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsanlar çevrim içi alışveriş yaparken diğer bireylerin yorumlarına ve görüşlerine önem vermektedirler. Bu durum özellikle oteller gibi somut bir ürün satmayan hizmet sektörlerinde daha belirgindir. Bu çalışma, tüketicilerin algılanan güvenilirliğini ve çevrimiçi otel rezervasyonu yapma niyetini etkileyen çevrim içi tüketici değerlendirmelerinin özelliklerini araştırmıştır. Çalışmanın modelinde dokuz faktör vardır. Bu dokuz faktörlerden ikisi bağımlı değişkenlerdir (Algılanan güvenilirlik ve çevrimiçi otel rezervasyon niyeti). Çalışma için veriler, anket yöntemiyle ve 204 katılımcıdan toplanmıştır. Bu çalışmada, olumlu ve olumsuz incelemelerin çevrim içi tüketici değerlendirmelerinin algılanan güvenilirliğini olumlu yönde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca, çevrim içi tüketici değerlendirmelerinin miktarının ve çevrim içi tüketici değerlendirmelerinin algılanan güvenilirliğinin, çevrimiçi otel rezervasyonu niyetini olumlu etkilediği bulunmuştur. Ancak çevrim içi tüketici değerlendirmelerinin miktarınının, kaynağının, kalitesinin, tutarlılığının ve güncelliliğinin, çevrim içi tüketici değerlendirmelerinin algılanan güvenilirliği üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
People take into account other individuals' opinions and comments when shopping online. This is particularly prominent in service sectors such as hotels that do not sell a tangible product. This study has investigated that the characteristics of online consumer reviews which are influencing consumers' perceived credibility and online hotel booking intention. There are nine factors in this model. Two out of these nine factors are dependent variables (Perceived credibility and online hotel booking intention). A self-administrated online questionnaire was conducted, and data were collected from 204 participants. In this study, it was found that positive and negative reviews positively influence perceived credibility of online consumer reviews. In addition, review volume and perceived credibility of online consumer reviews was found to have a positive impact on online hotel booking intention. However, review volume, review source, reviews quality, review consistency and review recency were not found to have any impact on perceived credibility of online consumer reviews.