The moderating effect of perceived deception on Black Friday sale promotions
Algılanan aldatmanın Kara Cuma indirim promosyonlarında düzenleyici etkisi
- Tez No: 706446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN VEYSEL ERTEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, Almanya'da Black Friday Satış Promosyonlarının müşteri tarafından algılanan aldatmasını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırma, müşteri tarafından algılanan değer ile müşteri sadakati niyetleri arasındaki ilişkiyi, müşteri memnuniyetinin aracılık rolünü ve algılanan aldatmanın düzenleyici rolünü araştırmaktadır. Almanya'da 18 yaş ve üzeri 319 katılımcının, müşterilerin Almanya'daki Kara Cuma İndirim Promosyonları hakkındaki algısına niceliksel bir bakış açısı kazanmak için ankete katılmaları istendi. Örneklem yöntemi, çevrimiçi platformlar aracılığıyla gönüllü yanıt örneklemesidir. İstatistiksel analizler için SPSS 24,0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotların (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum), yanı sıra niceliksel verilerin normal dağılıma uygunlukları basıklık ve çarpıklık değerlerinin kesme noktaları (sınırları) çarpıklık (Skewness) değerleri ile test edildi. Sonuçlar, müşteri algılanan değer ile müşteri sadakat niyetleri arasında bir ilişki olduğunu, müşteri sadakatinin müşteri memnuniyetinden, müşteri memnuniyetinin ise müşteri algılanan değerinden etkilendiğini göstermiştir. Ek olarak, sonuçlar, müşteri algılanan aldatma seviyesi ne kadar yüksekse, müşterinin algılanan değerinin düşük müşteri sadakati niyetine yol açma olasılığının da o kadar yüksek olduğunu göstermiştir. Algılanan aldatmanın, müşteri algılanan değer ile müşteri sadakat niyetleri arasındaki ilişkisinin düzenleyici rolü önceki araştırmalarda göz ardı edilmişti ve araştırmalar bu boşluğu doldurdu. Bu araştırmanın sınırlılıkları vardır ve ek olarak öneriler belgenin sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the customer perceived deception of Black Friday Sale Promotions in Germany. The research investigates the relationship between customer perceived value and customer loyalty intentions, mediating role of customer satisfaction, and the moderating role of the perceived deception. The 319 attendees aged 18 and older in Germany were requested to participate in the survey to gain quantitative insight into customers' perception about Black Friday Sale Promotions in Germany. The sampling method was voluntary response sampling via online platforms. SPSS 24.0 program was used for statistical analysis. To evaluate research data, descriptive statistical methods like Median, Average, Frequency, Ratio, Minimum, Maximum, Standard Deviation, as well as the suitability of quantitative data to the normal distribution, were tested with cut-off points (limits) of kurtosis and skewness values. The results indicated that there is a relation between customer perceived value and customer loyalty intentions, customer loyalty is influenced by customer satisfaction and customer satisfaction is influenced by customer perceived value. In addition, the results showed that the higher level of customer perceived deception, the higher is the likelihood that customer perceived value will lead to low customer loyalty intention. The moderating role of perceived deception has been ignored in previous researches, and research filled that gap. That research has limitations, and additionally, the suggestions are given at the end of the document.