Yeni dini hareketlerde ibadet ve ritüeller
Worship and rituals in the new religious movements
- Tez No: 706600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
XX. yüzyılda sekülerleşme, aydınlanma, hazcılık ve rasyonelleşme gibi çeşitli sebeplerle tarih sahnesine çıkmaya başlayan Yeni Dini Hareketler'in, çeşitli boyutlarıyla akademik çalışmalara konu oldukları bilinmektedir. Özellikle YDH'lerin bünyelerinde barındırdıkları bazı ibadet ve ritüeller dikkat çekici bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bağlamda ritüel ve ibadet olarak adlandırılabilecek bu uygulamaların bir kısmı geleneksel dinlerden alınmakla birlikte, bir kısmı ise geleneksel dinlerde olmayan kendilerine özgü nitelikler taşıyan ritüellerden oluşmaktadır. Bunların dışında dini hayatlarında herhangi bir ritüele yer vermeyen hareketler de bulunmaktadır. Bu çalışmada dünyanın farklı coğrafyalarında ortaya çıkarak yayılan örneklerinden hareketle YDH'lerin uygulamış oldukları dine giriş törenleri, dua, mantra ve zikir okumaları, oruç, hac, kurban, yoga ve meditasyon, dini gün ve bayramlar, ad verme törenleri, evlilik uygulamaları, cenaze ve ataları anma törenleri, şifa uygulamaları ve büyü törenleri gibi temel ibadet anlayışları konu edilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is known that the New Religious Movements, which started to appear on the stage of history for various reasons such as secularization, enlightenment, hedonism and rationalization in the 20th century, have been the subject of academic studies with various dimensions. In particular, some of the worships and rituals that YDHs incorporate are striking elements. In this context, some of these practices, which can be called rituals and worship, are taken from traditional religions, while some are made up of rituals with unique characteristics that are not in traditional religions. Apart from these, there are also movements that do not include any rituals in their religious life. In this study, based on the examples that emerged and spread in different geographies of the world, the religious entrance ceremonies, prayer, mantra and dhikr readings, fasting, pilgrimage, sacrifice, yoga and meditation, religious days and holidays, naming ceremonies, marriage practices, funerals and basic understandings of worship such as funerals and commemoration of ancestors, healing practices and magic ceremonies are discussed.