Pandemi sürecinde tele çalışmaya ilişkin tutum ve iş yaşam dengesi üzerine bir araştırma
A research on attitudes to tele work and work life balance during the pandemic process
  1. Tez No: 706765
  2. Yazar: FURKAN AKCEBE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA NURAY NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırmanın temel amacı, pandemi sürecinde tele çalışma modeline geçen çalışanların, tele çalışmaya ilişkin tutumları ile iş yaşam dengeleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Araştırma, gelecekte gelişen iletişim teknolojilerinin de etkisiyle daha da yaygınlaşacağı öngörülen tele çalışma modeline yönelik çalışanların mevcut tutumunu, bu tutum ile iş yaşam dengeleri arasındaki ilişkiyi ve bu tutumların demografik faktörlere göre değişip değişmediğini ortaya koyması açısından önemlidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Bu çerçevede, araştırmaya yönelik olarak hazırlanan anket formu, demografik sorular ile“tele çalışmaya ilişkin tutum ölçeği”(Lim ve Teo, 2000) ve“iş- yaşam dengesi ölçeği”(Fisher vd. 2009)'nden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini belirlemede kartopu yönteminden yararlanılmıştır. 382 kişiden oluşan örneklem, akademisyen, öğretmen ve tele çalışma modelini deneyimleyen kamu ve özel sektör çalışanlarından oluşmaktadır. Analizler sonucu elde edilen bulgulara göre, katılımcıların büyük çoğunluğu tele çalışmaya ilişkin ortalamanın üzerinde olumlu tutum sergilemektedir. Çalışmaya katılan katılımcıların iş yaşam dengeleri de ortalamanın üzerinde iyi bir düzeyde bulgulanmıştır. Tele çalışmaya ilişkin tutumla iş yaşam dengesi ve iş yaşam dengesi alt faktörleri olan işin yaşama olumsuz etkisi ve yaşamın işe olumsuz etkisi faktörleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Tele çalışmaya karşı tutum ve iş yaşam dengesini sağlayabilme konusunda yaş, eğitim durumu, deneyim süresi ve çalışılan kurum açısından farklılıklar mevcuttur. Tele çalışmaya ilişkin tutum ile iş yaşam dengesi arasında düşük düzeyde korelasyon mevcuttur. Ayrıca iş yaşam dengesinin, tele çalışmaya ilişkin tutumu pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to reveal the relationship between the attitudes of the employees who switched to the teleworking model during the pandemic process and their work-life balances. The research is important in terms of revealing the current attitudes of employees towards the teleworking model, which is expected to become more widespread with the effect of developing communication technologies, the relationship between this attitude and work-life balance, and whether these attitudes change according to demographic factors. Questionnaire was used as a data collection tool in the research. In this framework, the survey form prepared for the research consists of demographic questions and“attitude scale towards teleworking”(Lim & Teo, 2000) and“work-life balance scale”(Fisher et al. 2009). Snowball method was used to determine the sample of the study. The sample of 382 people consists of academicians, teachers and public and private sector employees who have experienced the teleworking model. According to the findings obtained as a result of the analyzes, the majority of the participants have a positive attitude towards teleworking above the average. The work-life balance of the participants participating in the study was also found to be at a good level above the average. Significant relationships were found between the attitude towards teleworking and the work-life balance and work-life balance sub-factors, the negative impact of work on life and the negative impact of life on work. There are differences in terms of age, education level, duration of experience and the institution where they work in terms of attitude towards teleworking and providing work-life balance. There is a low level of correlation between the attitude towards teleworking and work-life balance. In addition, it has been determined that work-life balance has a positive effect on the attitude towards teleworking.