1960 ve 1980 askeri darbeleri ile 1971 muhtırasının Sovyet Rusya yazılı basınında inşaası: Pravda ve İzvestiya Gazeteleri örneği
  1. Tez No: 707288
  2. Yazar: NELLY SOKOLOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL KARAGÖZ KIZILCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu çalışmanın temel amacı 1960, 1971 ve 1980 askeri darbelerinin Sovyet Rusya yazılı basınında nasıl sunulduğunu ortaya koymak, konuyla ilgili haberlerin Sovyet Yönetimi'nin yönlendirmesi doğrultusunda nasıl oluşturulduğunu açığa çıkarmak ve bu sayede Sovyet toplumunda nasıl bir Türkiye algısı yaratıldığını sorgulamaktır. Diğer bir amacı ise, Sovyet Yönetimi'nin darbelerle alakalı egemen bakış açısını ortaya koymak ve haberlerin kimlerin söylemleri doğrultusunda oluşturulduğunu açığa çıkarmaktır. Eleştirel söylem çözümlemesi yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışma kapsamında, Pravda ve İzvestiya gazetelerinde yer alan darbelerle ilgili haberlerin çözümleme yapılan tarihlerde gündemde kaldığı tespit edilmiştir. Eleştirel söylem çözümlemesi yöntemi kullanılarak haberlerin resmi söylemler aracılığıyla oluşturulduğu, yönetimin politik yönelimini yansıtacak şekilde inşa edildiği, haber söyleminin egemen iktidarın yani Sovyet Yönetimi'nin lehine kurgulandığı ve konuyla ilgili haberlerin dönemin Sovyet Yönetimi'nin çıkarına uygun olarak“en önemli enformasyon”etrafında oluşturulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal how the military coups of 1960, 1971 and 1980 were presented in the Soviet Russian print media, to reveal how the news about the subject was created in line with the direction of the Soviet Administration, and to question what kind of a perception of Turkey was created in the Soviet society. Another aim is to reveal the dominant point of view of the Soviet Administration regarding the coups and to reveal whose discourses the news was created in line with. Within the scope of this study, which was carried out with the method of critical discourse analysis, it was determined that the news about the coups in the newspapers Pravda and Izvestiya remained on the agenda during the analysis dates. Using the method of critical discourse analysis, it was found that the news was created through official discourses, was built to reflect the political orientation of the administration, that the news discourse was created in favor of the ruling power, that is, the Soviet Administration, and that the news on the subject was created around the“most important information”in accordance with the interests of the Soviet Administration of the period.