Dikey sıçrama performansını ölçmeye yönelik giyilebilir bir cihaz tasarımı
Development of A wearable device to evaluate vertical JUMP performance
  1. Tez No: 707434
  2. Yazar: İLHAN TİRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı, dikey sıçrama testlerinde havada kalma süresi yöntemiyle sıçrama yüksekliğini ölçmeyi sağlayan giyilebilir bir cihaz geliştirmektir. Çalışma kapsamında; yeni geliştirilen cihaza ait elektronik bir devre tasarımı yapılmış, cihazın mikrodenetleyici elemanı için bir gömülü yazılım ve cihazın akıllı telefonlar ile haberleşmesini sağlayan bir mobil yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen cihaz, eş zamanlı olarak kuvvet platformu ile test edilmiş ve her iki cihazdan elde edilen dikey sıçrama havada kalma süresi verileri karılaştırılmıştır. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören 10 gönüllü öğrenci (Yaş: 19,05 ± 0,4 yıl; Boy uzunluğu: 175,32 ± 5,32 cm; Vücut ağırlığı: 65,54 ± 6,33 kg) katılmıştır. Dikey sıçrama yüksekliği açısından, geliştirilen cihaz verilerinin kuvvet platformu verilerine en yakın sonuçları hangi bölgede verdiğini test etmek amacıyla, cihaz vücudun 4 farklı bölgesine yerleştirilerek ölçüm alınmıştır (1. bölge: bel; 2. bölge: ayakkabı bağcığı; 3. bölge: ayakkabı filetosu; 4. bölge: ayakkabı burnu). Gönüllüler, cihazın yerleştirildiği her bir bölge için 10'ar adet aktif sıçrama, toplamda 40'ar adet aktif sıçrama gerçekleştirmiştir. İstatistiksel analizler kuvvet platformundan elde edilen dikey sıçrama havada kalma süresi ile geliştirilen cihazdan 4. bölgede elde edilen havada kalma süreleri arasında çok yüksek ilişki (Pearson r: 0,984) ortaya koymuştur. Cohen d değeri (0,06) geliştirilen cihazın 4. bölgede elde edilen verileri ile kuvvet platformu verileri arasındaki farkın önem düzeyinin çok düşük olduğunu ortaya koymuştur. Bland-Altman uyum sınırları (%95 güven aralığı) geliştirilen cihazın 4. bölgeye yerleştirilerek ölçüm yapılması halinde havada kalma süresini kuvvet platformuna göre -5.1 ms ile 6.9 ms arasında farkla ölçeceğini göstermiştir. Sonuç olarak dikey sıçrama yüksekliğini ölçen bir cihaz geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a wearable device that capable of measuring the jump height with the flight time method in vertical jump tests. In scope of the study; an electronic circuit design of the newly developed device has been made, an embedded software for the microcontroller of the device and a mobile application that enables the new device to communicate with smart phones have been developed. The new device was tested simultaneously with the force platform and the vertical jump performance data obtained from both devices were compared. 10 students studying at Pamukkale University Faculty of Sport Sciences (Age: 19.05 ± 0.4 years; Height: 175.32 ± 5.32 cm; Body weight: 65.54 ± 6.33 kg) has participated voluntarily. The new device was tested in 4 different regions on volunteers (1st region: waist; 2nd region: shoelaces; 3rd region: shoe fillet; 4th region: toe cap) in order to give the most similar results with the force platform in terms of vertical jump performance data. The volunteers performed 10 countermovement jumps (CMJ) for each region where the device was placed, and 40 CMJ in total. Statistical analyzes revealed a very high correlation (Pearson r: 0.984) between the vertical jump flight time obtained from the force platform and the flight time obtained from the new device in the 4th region. The Cohen d value (0.06) revealed that the difference between the data obtained in the 4th region of the developed device and the force platform data was very low. Bland-Altman agreement limits (95% confidence interval) showed that if the developed device is placed in the 4th region, it will measure the flight time with a difference between -5.1 ms and 6.9 ms compared to the force platform. As a result, the wearable device that measures the vertical jump height has been developed.