İkinci trimester maternal serum human koryonik gonadotropin'in tek başına veya alfa-fetoprotein ile birlikte artmış olduğu gebelerde obstetrik sonuçlar
Obstetric outcomes in pregnant women with increased second-trimester maternal serum human chorionic gonadotropin alone or in combination with alpha-fetoprotein
- Tez No: 707435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLKILIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: İkinci trimester tarama testinde açıklanamayan alfa-fatoprotein (AFP) ve/veya Human Koryonik Gonadotropin (hCG) yüksekliğinin kötü fetomaternal sonuçlarla ilş?kisinin değerlendirilmesi Gereç ve Yöntem: Sağlık Bakanlığı İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Polikliniğine Temmuz 2007- Haziran 2008 tarihleri arasında başvurup ikili test uygulanan ve çalışma kriterlerine uyan 705 gebe çalışmaya alındı. Gebelik yaşı tayini yanlış olanlar, kromozomal ya da yapısal anomali saptananlar ve çoğul gebelikler çalışma dışı bırakıldı. Öncelikle çalışılan kötü obstetrik sonuçlar preeklampsi, ablasyo plasenta, intrauterine gelişme geriliği (IUGG), fetal ölüm, preterm doğum ve neonatal ve prenatal mortalite oldu. Regresyon analizinde Odd Ratio (OR) ve %95 Güven Aralığı (GA) yükselmiş MSAFP ve/ veya hCG için her bir sonuç için değerlendirildi. Bulgular: MSAFP ve hCG değerine göre olguların demografik özellikleri arasında anlamlı fark bulunmadı.Ablasyo plasenta dışında artmış MSAFP ya da hCG düzeyleri bağımsız olarak tüm kötü obstetrik sonuçlarla ilişkili bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the risks of adverse obstetric outcomes in pregnant women with unexplained elevations of maternal serum alpha-fetoprotein (MSAFP) and/ or human chorionic gonadotropin (hCG) Material and Methods: Seven hundred and five women who underwent second-trimester serum screening between July 2007 and June 2008 and were delivered of an infant in Istanbul Bakırköy Maternity and Children Hospital. Patients with inaccurate dating, major structural anomalies or chromosomal abnormalities, multiple pregnancies were excluded. The primary outcomes studied were preeclampsia, abruptio placentae, fetal growth restriction, fetal death, preterm birth, and neonatal and prenatal morbidity. Logistic regression, controlling for confounding factors was used to estimate Odds Ratio (OR) and 95% CI for elevated levels of MSAFP and/or hCG and each of the outcomes. Results: There was no demographic difference for the MSAFP and hCG levels group of the patients. Except for abruptio placentae, unexplained elevated MSAFP or hCG levels were independently associated with all the outcomes.