The legal regime for marine renewable energy on the high seas in the context of offshore wind farms
Deniz üstü rüzgar enerji çiftlikleri kapsamında açık denizlerdeki deniz yenilenebilir enerjisinin hukuki rejimi
- Tez No: 707484
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yenilenebilir enerji geleneksel olarak uzun yıllar boyunca karada geliştirilmiştir, ancak günümüzde yenilenebilir enerjinin denizlerde geliştirilmesi için artan bir ilgi oluşmuştur. Günümüzde devletler egemenlik veya egemen haklara sahip oldukları deniz yetki alanlarında, gelecekte açık denizlerde MRE birimleri inşa etme olasılığıyla birlikte,deniz yenilenebilir enerji tesisleri inşa etmektedir. Ancak, teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak, enerjiye bakış açısı zaman içinde değişmiştir ve devletler kendi deniz yetki alanlarının ötesindeki alanlarda enerji kaynakları aramaya başlamışlardır. Deniz yenilenebilir enerjisinin önemi gün geçtikçe artarken, bu kaynakların ve tesislerin genel tanımı ve hukuki statüsü hala bilinmemektedir. Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi (BMDHS) açık denizlerin serbestisini uluslararası deniz hukukunun temel prensiplerinden biri olarak kabul eder. Ne var ki deniz yenilenebilir enerji endüstrisi gibi denizcilik faaliyetleri üzerindeki sınırlamalar dikkate alındığında bu prensibin etkinliği tartışmalıdır. Açık denizlerdeki bu tesislerin yasal statüsü, ilgili BMDHS hükümlerine göre değerlendirilmelidir. Bu bağlamda, açık denizler üzerindeki egemenlik iddialarının geçersizliği ve açık denizlerin serbestliği ilkesi arasındaki ilişki“gerekli saygı”ilkesi çerçevesinde tartışılmalıdır. Bu kapsamda mevcut güçlükler ve olası çözümler üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Renewable energy has traditionally been developed on land, but there is now a growing trend for renewable energy to be developed at sea. States typically build marine renewable energy (MRE) units in their maritime zones where they have sovereignty or sovereign rights, with the possibility of building MRE units on the high seas in the future. As a consequence of technological advancements, the energy viewpoint has altered, and states have started to explore for energy resources in areas beyond their national jurisdiction. While the importance of MRE is growing, the overall definition or legal status of these resources and MRE units is unknown. The UN Convention on the Law of the Sea considers freedom of the high seas to be one of the fundamental principles of law of the sea. However, the effectiveness of this idea is disputed in consideration of the limitations on maritime activities, such as the MRE industry. The legal status of MRE units on the high seas must be assessed in this respect in accordance with relevant UNCLOS provisions. The relationship between high seas freedom and non-appropriation of the high seas should be discussed in the context of the“due regard”principle. In this context, the challenges and solutions shall be highlighted.