Üst motor nöron tipi kuvvet kaybında kantitatif interferans analizi
  1. Tez No: 70766
  2. Yazar: BÜLENT CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REHA KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET İğne EMGde interferons kantitatif yöntemlerle incelenebilir. Bu yöntemlerle nöromusküler hastalıklar araştırıldığında myojenik değişiklikler olan hastalarda dönüş sayısının artmış, ortalama genliğin azalmış olduğu, nörojenik tutulumun olduğu hastalarda ise dönüş sayısının azalıp.ortalama genliğin arttığı bulunmuştur. Bu çalışmada daha önce pek incelenmemiş bir grupta, üst motor nöron tipi kuvvetsizliği olan hastalarda konsantrik iğne elektroduyla kantitatif interferons analizi yapıldı. Çalışma kapsamına alınan hastaların, 12 si erkek, 8 i kadın, yaşları 46 ile 85 arasında değişmekte olup ortalama yaş 64.75 di. 10 hastada biceps brachii kası, 10 hastada tibialis anterior kası çalışıldı. İnceleme inmenin ilk iki haftası içerisinde yapıldı. Biceps brachii kasında çalışılan 10 hastada kronik evrede kontrol incelemesi yapıldı. Tibialis anterior kasında çalışılan hastalarda ortalama genlik inmeli tarafta 537.80“V. normal tarafta 631.40 ”V idi. Rradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The elecrotomyoghrapic interference pattern, can be analysed quantitatively in neuromuscular diseases. Analysis of interference pattern in neuromuscular diseases revealed that the number of turns/s uuas increased and mean amplitude decreased in myopathies, while the opposite uuas the case in neurogenic disorders. We performed quantitative interference analysis of muscles by concentric needle electrode at a group of patients with upper motor neuron type weakness. Twenty patients (12 male, 8 female) aged between 46 and 85 years (mean 64.85) participated in this study. Biceps brachii muscle was examined in 10 patients, while the other ten underwent study of the tibialis anterior muscle, fill patients were examined within the first two weeks after stroke. Ten patients who underwent examination of biceps brachii muscle were reexamined in the chronic phase of the disease. Mean amplitude of the tibialis anterior muscle of patients was 537.80 pV for the weak limb and 631.40 nV for the unaffected limb. The difference achieved statistical significance. (P < 0.005) On the control examination of biceps brachii muscle of patients, mean amplitude was 651 yV for unaffected limbs and 548 ^V for the weak limbs which was statistically significant. (P < 0.005) Turns/ amplitude ratio was 0.949 at the first examination and 1.114 on control examination for biceps brachii muscles. This elevation was significant. (P < 0.005) 42LUe conclude that, mean amplitude Is decreased in muscles with weakness of upper motor neuron type. Decrease in number of turns is another finding that suggests a disturbance in the firing of alpha motor neurons in these patients. Increase in the number of turns at control examination suggests a better activation of the motor units. 43