Maltepe ilçesinde 18-60 yaş arası bireylerde esansiyel tremor prevalansının araştırılması
The prevalence of essential tremorin individuals between 18-60 years in Maltepe
- Tez No: 707853
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ TÜRK BÖRÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Giriş ve Amaç: Esansiyel tremor kolların ve başın postural tremoruyla karekterize olan ve erişkinlerde en sık görülen hareket bozukluğudur. Ülkemizde esansiyel tremor prevalansını araştıran kapsamlı bir çalışma şu ana kadar yapılmamıştır. Bu nedenden dolayı Türkiye için esansiyel tremor prevalansını tespit etmek amacıyla bu çalışmayı planladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kapı kapı gezilmek suretiyle iki fazda gerçekleştirilmiştir. İlk fazda hastalara tremor tarama anketi uygulandı. Bu sorulara pozitif cevap verenler altı doktordan biri tarafından değerlendirildi ve WHİGET tanı ve klinik değerlendirme ölçeği uygulandı. Uygun hastalar çalışmanın ikinci fazına geçti.Bu fazda ise tüm hastalar uzman ve deneyimli iki nörolog tarafından değerlendirildi. Hastalar kesin, çok olası ve olası esansiyel tremor olmak üzere gruplandırıldı. Hastaların yaş, cinsiyet, tremorun olduğu vücut bölgesi ve aile hikayesi dökümü yapıldı. Bulgular: Biz çalışma süresince 24729 kişiyi birebir ziyaret ettik. 56 hasta esansiyel tremor tanısı aldı. Bunların 33 tanesi kesin esansiyel tremor, 9 tanesi çok olası esansiyel tremor ve 13 tanesi de olası esansiyel tremor idi. Vakaların 19 tanesi erkek, 37 tanesi kadın cinsiyetti . Erkeklerde yaş ortalaması 43.1, kadınlarda 44.7 bulundu. Erkeklerde ortalama tremor başlangıç yaşı 28,4, kadınlarda ise 29,3'tü. Esansiyel tremorlu 38 hastada aile hikayesi pozitif olup bunların 29 tanesini birinci derecede krabalar teşkil ediyordu. Esansiyel tremorlu 48 hastanın her iki elinde, 1 hastanın sadece sağ, 1 hastanın sadece sol, 4 hastada baş ve el, 2 hastanın da her iki el ve ses tremoru vardı. Tartışma: Bizim çalışmamızda 18-60 yaş arası grupta esansiyel tremor prevalansı yüz binde 226,454 olarak hesaplandı. Bu değer diğer yayınlarla uyumlu olmakla beraber diğer ülkelerde çeşitli yaş gruplarında yapılan çalışmalarda değişiklik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Essential tremor is the most common movement disorder in adults, characterized by postural tremor of the arms and head. A comprehensive study investigating the prevalence of essential tremor in our country has not been conducted so far. For this reason, we planned this study to determine the prevalence of essential tremor for Turkey. Materials and Methods: This study was carried out in two phases by going door to door. In the first phase, a tremor screening questionnaire was applied to the patients. Those who answered positively to these questions were evaluated by one of six physicians and the WHIGET diagnostic and clinical evaluation scale was applied. Eligible patients moved on to the second phase of the study. In this phase, all patients were evaluated by two expert and experienced neurologists. Patients were grouped as definite, very probable, and probable essential tremor. Age, gender, body region with tremor and family history of the patients were recorded. Results: We visited 24729 people personally during the study. 56 patients were diagnosed with essential tremor. Of these, 33 were definite essential tremor, 9 were very probable essential tremor, and 13 were probable essential tremor. Of the cases, 19 were male and 37 were female. The mean age was 43.1 in men and 44.7 in women. The mean age of onset of tremor was 28.4 in men and 29.3 in women. Family history was positive in 38 patients with essential tremor, and 29 of them were first-degree relatives. 48 patients with essential tremor had tremor in both hands, 1 patient had right tremor only, 1 patient had left tremor only, 4 patients had head and hand tremor, and 2 patients had both hands and voice tremor. Discussion: In our study, the prevalence of essential tremor in the 18-60 age group was calculated as 226,454 per hundred thousand. Although this value is compatible with other publications, it varies in studies conducted in different age groups in other countries.