Egzersiz yapan 20-64 yaş arası bireylerin beslenme alışkanlıkları ile besin destek ürünlerinin kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the nutritional habits and the use of nutritional supplements in individuals aged 20-64 doing exercise
- Tez No: 716994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yeterli ve dengeli beslenme, egzersiz yapan bireyler için çok önemlidir. Egzersiz yapan bireylerin bir kısmı çeşitli sebeplerden dolayı yeterli ve dengeli beslenememektedir. Yeterli ve dengeli beslenemeyen bireyler egzersiz yaparken performansı artırmak ya da bağışıklık sistemini artırmak amacıyla besin destek ürünlerini kullanmaktadırlar. Bu çalışmada, besin destek ürünlerinin, düzenli olarak egzersiz yapan bireylerdeki kullanımı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Maltepe ilçesinde egzersiz yapan 20-64 arasında değişen toplam 384 birey üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya, 20- 64 yaş arasındaki ve egzersiz yapan bireyler dahil edilip, sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim sıklığı anket formu ile sorgulanmış olup fiziksel aktivite durumu da Uluslararası Fiziksel Aktivite İndeksi kısa formu ile sorgulanmıştır. Çalışmanın değerlendirilmesi SPSS 23.0 analiz programı kullanılarak yapılmıştır. Yapılan benzer bir çalışmada erkeklerin BKI değerlerinin 32.75±3,69 kg/m2, kadınların BKI değerlerine 24.81±2,91 kg/m2 göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Yapılan bu çalışma sonuçlarına göre, kadınların beden kitle indekslerin (BKI) (25,18±4,70 kg/m2 ) erkeklerin (24,41±2,81 kg/m2 ) BKI değerlerine göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Egzersiz yapan bireylerin %39,8'i besin destek ürünü kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
Adequate and balanced nutrition is very important for individuals who exercise. Some of the individuals who exercise are not sufficient and balanced for various reasons. In order to increase performance or improve the immune system while exercising, adequate and balanced feeding. In this study, it is aimed to examine the relationship between food support products, regularly exercising. The study was carried out on a total of 384 individuals ranging from 20- 64 exercising in Maltepe County. The study was included 20- 64 years old than exercising, sociodemographic properties, nutritional habits, nutritional consumer frequency questionnaire is questioned by the questionnaire form and the physical activity status is also questioned with the short form of international physical activity index. The evaluation of the study was performed using the SPSS 23 analysis program. In a similar study, it was determined that the BMI values of men were 32.75±3,69 kg/m2, and the BMI values of women were higher than 24.81±2.91 kg/m2.According to the results of the operation, it was determined that women's BKIs (25,18 ± 4,70 kg/m2 ) were higher than men (24.41 ± 2,81 kg/m2 ) according to BKI values. 39.8% of the individuals who exercise has used the nutrient support product.