Sirto ve longaların flüt eğitiminde kullanılabilirliği üzerine bir çalışma
A study on the usability of sirto and longas in flute education
  1. Tez No: 707890
  2. Yazar: BUĞSE ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmanın en temel amacı; Türk müziği beste formlarından olan Sirto ve Longaların, Batı müziği üflemeli çalgılarından olan flüt ile icra edilebilmesini sağlamak, flüt eğitimi alan öğrencilerin kendine has kültürlerinden eserler seslendirip repertuarlarına ekleyebilmelerine yardımcı olmak ve böylece flüt eğitimine küçükte olsa bir katkıda bulunabilmektir. Araştırma amacı ve yöntemi bakımından tarama modelini esas alan betimsel bir çalışmadır ve bu araştırmada kullanılan eserler kaynak tarama yöntemi ile elde edilmiştir. Eser seçiminde flütün teknik yapısına ve tampere sisteme daha uygun olduğu düşünülen makamlara yer verilmiştir. Araştırmanın örneklemini Çargah, Ferahfeza, Kürdi, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, Nihavend, Sultan-i Yegah ve Şehnaz makamlarından oluşan dört Sirto ve altı Longa olmak üzere toplam on eser oluşturmaktadır. Bu eserler üzerinde flüt eğitiminde kullanılan temel tekniklerden: dil-artikülasyon (tek dil, legato, staccato, portato, çift dil, üç dil), süsleme (trill, çarpma) teknikleri ve bazı hız ve nüans gibi icra dinamikleri açısından çalışmalar yapılmıştır. Eserlerde yer alan bazı komalı sesler hem flütün teknik yapısı ile ilgili olarak, hem de çalma kolaylığı oluşturulup, ajelite geliştirilebilmesi açısından tampere olarak düşünülmüş ve Sirto ve Longalar flüt için uyarlanmıştır. Ayrıca eserlerin seslendirilmesine ön hazırlık olması amacıyla çeşitli flüt çalma tekniklerinin kullanıldığı makamsal dizi ve etüt çalışmaları yapılmıştır. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak Sirto ve Longaların uyarlanarak flüt eğitiminde kullanılabileceği ve flüt icrasında ajelitenin geliştirilmesine olumlu katkıları olabileceği sonucuna varılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda; flüt eğitiminin hem daha etkili, dinamik ve verimli olabilmesi, hem de flüt eğitiminde çalgı hakimiyeti oluşturmak ve ajelite geliştirmek amacıyla Sirto ve Longalara daha fazla yer verilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to ensure that Sirto and Longas, which are Turkish Music composition forms, can be performed with the flute, one of the wind instruments of Western music, to help flute students sing form their unique cultures and add them to their repertoire, thus making a small contribution to flute education. It is a descriptive study based on the scanning model in terms of research purpose and method, and the works used in this research were obtained by the source scanning method. In the selection of the work, the technical structure of the flute and the maqams that are thought to be more suitable for the tampere system are included. The sample of the research consists of ten works, four Sirto and six Longa consisting of Çargah, Ferahfeza, Kürdi, Kürdili Hicazkar, Muhayyer Kürdi, Nihavend, Sultan-i Yegah and Şehnaz makams. The works used in the study were obtained as a result of a comprehensive search of the relevant, sources and among the basic techniques used in flute education: articulation, ornament techniques and some studies have been carried out in terms of performance dynamics such as speed and nuance. Some of the coma sounds in the works were thought of as tampere both in terms of the technical structure of the flute and in terms of creating ease of playing and improving agelite, and Sirto and Longas were adapted fort he flute. In addition, to be a preliminary for the vocalization of the works, mode scales and etude studies which various techniques of flute playing were used that were carries out. Based on the findings of the research, it was concluded that Sirto and Longas can be adapted and used in flute education and they can contribute positively to the development of agelity in flute playing.In line with these results; it was suggested to include Sirto and Longas more in order to make flute education more effective, dynamic and productive, and to create instrument dominance and improve agility in flute education.