Representations of linguistic and cultural variations in English language teaching: An analysis of high school coursebooks
İngilizce dil eğitiminde dilsel ve kültürel çeşitliliklerin temsilleri: Lise ders kitaplarının analizi
  1. Tez No: 707933
  2. Yazar: GÜLAY BÜŞRA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çokkültürlülük, küreselleşmenin bir sonucu olarak modern toplumun temel özelliklerinden biridir. Farklı kültürel geçmişlerden ve dilsel kökenlerden gelen pek çok birey, ingilizce'nin anadili İnglizce olan ve olmayan İngilizce konuşanlar arasında ortak dil olduğu ELF ortamları aracılığıyla günlük olarak birbirleriyle giderek daha fazla etkileşime girmektedir. Öğrencileri günümüzün çok dilli ve çok kültürlü dünyasının gereklilikleriyle donatmak, eğitim ortamının ve özellikle sınıflarda kullanılan materyallerin öncelikli hedeflerinden biridir. Eğitimin temel unsurlarından biri olan ders kitaplarının, çokkültürlülük bilincini artırmak için çeşitli kültürel temsilleri ve ingilizcenin farklı çeşitlerini tanıtmada önemli bir rolü vardır. Bu bağlamda, bu çalışma Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye'de dağıtılan lise ingilizce ders kitaplarındaki kültürel ve dilsel çeşitliliklerin temsillerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ders kitaplarının yazılı içeriği, dilsel ve kültürel örneklerin oranını göstermek amacıyla Kachru (1985) tarafından oluşturulan Dünya İngilizleri modeline dayalı betimsel içerik analizinin uygulanmasıyla incelenmektedir. Sonuç olarak, içerikten elde edilen bulgular, ders kitaplarının yerli ve yabancı kültürler, İngiliz ingilizcesi ve Amerikan ingilizcesi dilsel kullanım çeşitliliği hakkında geniş bir kültürel referans yelpazesine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, yerel olarak yayınlanan İngilizce ders kitaplarında kültürel ve dilsel çeşitliliğin yeterliliğine ilişkin bazı belirsiz kaygılara daha fazla ışık tutabilecek son derece yararlı veriler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Multiculturalism is one of the fundamental features of modern society as a result of globalization. Plenty of individuals from diverse cultural backgrounds and linguistic origins increasingly engage in one another on daily basis through ELF settings where the English language is the common language among native and nonnative speakers of English. Equipping the learners with the requirements of today's plurilingual and pluricultural world is one of the primary goals of the educational settings and especially the materials used in the classrooms. As being one of the core elements of education, coursebooks have a significant role to introduce various diverse cultural representations and different varieties of the English language in order to raise awareness of multiculturalism. In this regard, this study aims to analyze the representations of cultural and linguistic varieties in high school English language coursebooks distributed by the Ministry of National Education in Turkey. The written content of the coursebooks is examined by the implementation of descriptive content analysis based on the World Englishes model introduced by Kachru (1985) in order to illustrate the proportion of linguistic and cultural instances. Consequently, the findings obtained from the content revealed that the coursebooks have a wide spectrum of cultural references on native and nonnative settings, and linguistic varieties of British English and American English language utilization. Furthermore, highly helpful data is acquired that might shed more light on some obscure concerns about the presence of cultural and linguistic diversity in locally published ELT coursebooks.