Seramikleşen partikül takviyeli polimer kompozitlerin hazırlanması, alev geciktirme ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Preparation of ceramic former particle-reinforced polymer composites: Investigation of fire retardant and mechanical properties
- Tez No: 708012
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ÖNSES, PROF. DR. ERTUĞRUL ŞAHMETLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Avrupa ve dünya üzerinde kablo sektörünü yakından ilgilendiren bir konu olan yanma dayanımlı kablolar, insanların toplu halde yaşadığı ve mahsur kalma riskinin fazla olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Yangın anlarında riski minimize etmek için, kabloların yangın anında akım iletimini devam ettirmesi ve halojen gazı çıkışına sebebiyet vermemesi gerekmektedir. Bu hedefle, bu tez çalışmasında kablo sektöründe kullanılan etilen vinil asetat (EVA) polimerine seramik katkı yapılarak kompozit malzemeler hazırlanmıştır. Üretilen kompozit numunelerin alev geciktirme ve mekanik dayanımları incelenmiştir. Kablo sektöründe kullanılan dış kılıf plastiklerinde yaklaşık %125 uzama, 600 N/mm² mukavemet ve 40 sınırlayıcı oksijen endeksi değerine sahip olacak granül üretimi gerçekleştirmeye çalışılmıştır. Seramik formülü, cam tozu, cam elyaf, cam suyu ve EVA oranlarının özelliklere etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fire-resistant cables are closely related to the cable industry in Europe and the world. These cables should be used in places where people live in groups and the risk of being stranded is high. In order to minimize the risk in case of fire, the cables should continue to conduct current during the fire and should not cause halogen gas output. With this aim, composite materials were prepared by adding ceramic to ethylene vinyl acetate (EVA) polymer used in the cable industry. The flame retardancy and mechanical strength of the produced composite samples were investigated. It has been tried to produce granules that will have an elongation of approximately 125%, a strength of 600 N/mm² and an limiting oxygen index value of 40 in the outer sheath plastics used in the cable industry. The effects of ceramic formula, glass powder, glass fiber, glass water and EVA ratios on the properties were investigated.