Modernize edilen garnitür sunumlarının müşteri beğenisine etkisi: Trilye Restoran örneği
The effects of modernized garnishes on customer appeciation: The example of Trilye Restaurant
- Tez No: 708188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Garnitür, hazırlanmış bir yemeğe veya içeceğe eşlik eden bir dekorasyon veya süsleme olarak kullanılan bir öğe ya da maddedir. Hatta çoğu durumda garnitür ara ürüne ilave ya da zıt bir tat verebilir. Bazı garnitürler tabağın görsel şöleni için sunulurken özellikle bazıları ise lezzet için seçilmektedir. Bu araştırmada; balık ana yemekleri ile sunulan geleneksel garnitürlerin modernize edilmesi ile müşterilerin beğeni durumlarında bir değişiklik olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Trilye Restoran'da balık ana yemekleri ile sunulan garnitürler baz alınarak yeni garnitürler geliştirilmiştir. Geliştirilen bu garnitürler ilk olarak 10 kişilik eğitimli panelistler tarafından değerlendirilmiş ve sonuçlara göre standart reçeteler oluşturulmuştur. Bu reçetelere göre modernize edilmiş garnitürler ve geleneksel garnitürlerin müşteriler tarafından ilk olarak kıyaslanmaları ve seçtikleri garnitürü beşli likert ölçeğine göre derecelendirmeleri istenmiştir. Bu kapsamda 80 müşteri ile görüşülmüştür. Kıyaslama testi sonuçlarında modernize garnitürler ön planda ve hatta bu garnitürler beğeni testi sonuçlarında ortalamanın oldukça üzerinde çıkmıştır. Araştırmaya katılım gösteren müşterilerden gönüllü olan 53'ü ile garnitür ve yenilikçi yiyeceklere bakış açılarını değerlendirebilmek için görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerin sonucunda müşterilerin yenilikçiliğe ve değişime açık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Genel bir ifade ile, modernize edilen garnitürlerin müşteri beğenisi üzerinde olumlu etkileri olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Garnish is an element or material used as a decoration or an embellishment to accompany to a prepared dish or drink. In fact, garnish may add an additional or an opposite flavour to the main product. Some garnishes are served for the visual feast of the dish while some garnishes are especially chosen for the taste. In this study, it is aimed to determine whether there is a change in the relish of the customers in the case of the modernization of the traditional garnishes served with fish main courses. In accordance with this purpose, new garnishes have been developed based on the garnishes served with fish main courses at Trilye Restaurant. These developed garnishes were first evaluated by 10 trained panelists and standard recipes were created according to the results. Customers were first asked to compare garnishes prepared according to modernized recipes and traditional garnishes and then they were asked to rate the garnishes they chose on a five-point Likert scale. In this context, 80 customers were interviewed. In the result of the comparison test, modernized garnishes were in the foreground and in the result of the taste test, they were above the average. An interview form was applied to 53 volunteers from the customers participating in the research in order to evaluate their perspectives on side dishes and innovative foods. As a result of these interviews, it has been observed that the customers participated in this research are open to innovation and change. In general terms, it has been determined that the modernized garnishes have positive effects on both the panel group and the customer's taste.