Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Gebe Okulu'nda antenatal eğitim alan gebelerin doğum sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison between the birth outcomes of women who took prenatel classes in Kartal Dr. Lütfi̇ Kirdar City Hospital
- Tez No: 708395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLFEM BAŞOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Antenatal eğitim almış, 19-45 yaş aralığında olan, fertil olan, kronik hastalığı olmayan gebelerin, canlı doğum sonuçlarının retrospektif karşılaştırılması Gereç ve Yöntemler: Bu retrospektif çalışma Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Gebe Okulu'nda 01/01/2018 ile 31/12/2020 tarihleri arasında antenatal eğitim alan gebeler ele alınarak yürütüldü. Çalışmaya gebe okuluna başvuran ve gebe okulundaki eğitimini tamamlayan, sertifika almaya hak kazanan ve doğumunu Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde yapan 19-45 yaş aralığındaki 199 gebe dahil edildi. Çalışmaya kronik hastalığı olan, kronik ilaç kullanımı olan, normal doğum yapmasına ortopedik, nörolojik veya nöroşirürjik predispozan faktörü olan hastalar dahil edilmedi. Ardından aynı tarih aralığında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi'nde doğum yapan, aynı kriterleri karşılayan ve gebe okulunda eğitim almamış 199 gebe hastane veri tabanından ulaşılarak randomize seçim programı kullanılarak seçildi. İki grubun doğum şekilleri ve doğum sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Gebe okuluna katılan ve gebe okuluna katılmayan grup arasında doğum şekli anlamlı (p> 0.05) farklılık göstermemiştir. Gebe okuluna katılan grupta primipar oranı gebe okuluna katılmayan gruptan anlamlı (p 0.05) farklılık göstermemiştir. Gebe okuluna katılan ve katılmayan grup arasında doğum kilosu anlamlı (p> 0.05) farklılık göstermemiştir. Gebe okuluna katılan ve katılmayan grup arasında Apgar 1.dakika, Apgar 5.dakika skoru anlamlı (p> 0.05) farklılık göstermemiştir. Sonuç: Antenatal eğitim almış olmanın gebelerin doğum şekilleri açısından anlamlı bir fark oluşturmadığını gözlemledik. Primipar gebelerin gebe okuluna başvurma oranının daha yüksek olduğunu ve doğum yapma yaşının daha yüksek olduğunu gözlemledik. Gebe okuluna gebelerin hastanede kalış süresinin daha uzun olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the birth and afterbirth results of the patients who took antenatal classes, who are fertile and are between the ages of 19-45, who do not have chronic diseases and resulted in live birth. Materials and Methods: This retrospective study was held between Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital's Antenatal Class attendants who attended the antenatal classes and hospitals' regular patients, between 01/01/2018 and 31/12/2020 who all gave birth in Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital. Pregnant patients who attended the antenatal classes and successfully completed the program, whose age range was between 19-45 and were a total of 199 patient were included in the study. Patients who had chronic diseases, who had regular use of prescription drugs; who had orthopedic, neurologic or neurosurgical obstacles to give vaginal birth were excluded from the study. The control group was selected from the patients who gave birth in Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital and did not attend antenatal classes. The control group patients had the same criteria as age and health restrictions as the case group and the total number of control group was 199 patients. Patients were selected through a randomized computed program. Birth and after birth results of the two groups were compared. Results: The difference between birth type outcomes of the patients who took antenatal classes and the patients who did not take antenatal classes was found to have no significant difference (p> 0.05). In the study group, the number of primiparous patients were found to be significantly higher compared to the number of primiparous patients in the control group (p 0.05). Babies' birth weights did not show significant difference between the two groups (p> 0.05). Apgar scores that were measured in first and fifth minutes after birth did not show significant difference between the patients who took antenatal classes and the patients who did not take antenatal classes (p> 0.05). Conclusion: In this study we have observed that, the antenatal classes did not change the birth type outcome. Attending antenatal classes did not make a significant difference in the type of the delivery. We have observed that primiparous patients are more likely to attend antenatal classes and also patient who attend antenatal classes tend to give birth later, compared to the patients who have no antenatal education. We have observed that patients who have attended antenatal classes spend more time in total in hospital compared to the control group.