The effect of cause-related marketing on brand loyalty in the fast-food industry - Case study of McDonald's
Hızlı gıda sektöründe neden bağlantılı pazarlamanın marka sağlığına etkisi - McDonald's vaka çalışması
  1. Tez No: 708464
  2. Yazar: DANA ABUDAFF
  3. Danışmanlar: DR. IRMAK BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, tüketicilerin marka sadakati algısı ile Neden İlişkili Pazarlama (CRM) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Bu yazıda kullanılan metodoloji, anketlerden toplanan birincil veriler olacaktır. İlgili CRM literatürü bu değişkenlerin göreceli korelasyona sahip olduğunu ve dolayısıyla ölçeklenebilirlik ile ölçülebileceğini gösterdiğinden, bu yazıda ele alınacak ana değişkenler marka sadakati, Nedenle İlgili Pazarlama (CRM) ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) olacaktır. Anket, bu değişkenler göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Toplam 322 adet anket google formu kullanılarak çevrimiçi olarak dağıtılmış ve yanıtlanmış, analiz için IBM SPSS İstatistik 23 kullanılmış olup, anketler için güvenilirlik ve faktör analizi, karşılaştırmalı testler, korelasyon ve regresyon analizi yapılmıştır.Böylece, McDonald's'ın sadakat programları ve sosyal sorumluluk kampanyaları arastirilmistir. Sonuç olarak, fast food işinde olumlu bir Marka Bağlılığı ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk sürdürmek kolay bir iş değildir, ancak Neden İlişkili Pazarlama Stratejisi üzerinde etkisi olan faktörlere odaklanılarak başarılabilir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to determine to examine the relationship between the brand loyalty perception of the consumers and Cause Related Marketing (CRM). The methodology used in this paper will be primary data collected from surveys. The main variables that will be considered in this paper will be brand loyalty, Cause Related Marketing (CRM) and Corporate Social Responsibility (CSR) as the relevant CRM literature indicates that those variables are of relative correlation and thus can be measured with scalability. Thus, accordingly the survey questionnaire and model were built using those variables in mind. A total of 322 surveys were distributed and answered online using google form, IBM SPSS Statistics 23 was used for analysis, a reliability and factor analysis, comparative tests, correlation and regression analysis were made for the surveys, as results, lack of clarity about the loyalty programs and social responsibility campaigns of McDonald's. In conclusion, maintaining a positive Brand Loyalty and Corporate Social Responsibilities in fast food business is not an easy task, yet it can be achieved by focusing on factors that has an effect on Cause-Related Marketing Strategy.