İç paydaşlarda kurumsal bağlılık oluşturulmasında kurum içi iletişimin önemi
The importance of internal communication for creating corporate commitment on the internal stakeholders
- Tez No: 708469
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. BERİL AKINCI VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüzde rekabetin arttığı, hızlı teknolojik değişimlerin yaşandığı küreselleşen ekonomide kurumlar, rakiplerinden önde gelmenin yolunun paydaşları ile olan ilişkilerinin iyi yönetiminden geçtiğini fark etmiştir. Kurumun faaliyetlerinden etkilenen ve kurumun faaliyetlerini etkileyen“iç paydaş”grubunu oluşturan çalışanlar, bilgi birikimleri ve yetenekleri ile bir kurumun en önemli sermayesini oluşturmaktadır. Çalışanlar kurumlarına bağlılık duyduklarında daha çok üretkenlik ve verimlilik göstermekte, kurumsal başarıya daha çok katkı sağlamaktadır. Dolayısıyla kurumların başarısı çalışanların kurumlarına olan bağlılıklarına dayanmaktadır. Kurum içi iletişim, iç paydaşlarda kurumsal bağlılık oluşturulmasında, kurum- çalışan arasında bağlılığı sürdürmede önemli indikatör görevi görmektedir. Bu çalışma kapsamında, iç paydaşlarda kurumsal bağlılık oluşturulmasında kurum içi iletişimin önemi incelemektedir. Niteliksel yöntem ile yapılan bu araştırmada, veriler farklı kurumlarda çalışan sekiz iç paydaş ile görüşme yapılarak toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş, araştırmaya katılan iç paydaşların kurumsal bağlılık oluşturulmasında kurum içi iletişimin önemine dair düşünceleri, algıları ve yorumları değerlendirilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda iç paydaşlarda kurumsal bağlılık oluşturmada kurum içi iletişimin etkin rol oynadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized economy, where competition has become fiercer, and rapid technological changes have been experienced, corporations realized that the key to stay ahead of their competitors is through well managed relationships with their stakeholders. Employees who are both affected by and affect the activities of the corporations and form the“internal stakeholder”group, constitute the most important capital of a corporation with their knowledge and skills. When employees are committed to their corporations, they exhibit more productivity and efficiency contributing more to corporate success. Therefore, the success of the corporations depends on the commitment of employees to their corporations. Internal communication serves as an important indicator in establishing corporate commitment among internal stakeholders and maintaining commitment between the corporation and the employee. Within the scope of this study, the importance of internal communication in terms of establishing corporate commitment among internal stakeholders is analyzed. In this qualitative research, the data is gathered through interviewing eight internal stakeholders who work in different corporations. The data is obtained through the interviews based on semi-structured interview forms which were analyzed by descriptive analysis method. The opinions, perceptions and comments of the internal stakeholders participating in the research on the importance of internal communication in establishing corporate commitment were evaluated. As a result of the research, it is concluded that internal communication plays an active role in establishing corporate commitment among internal stakeholders.