Türkiye'de kurumsal yönetişim ve sermaye piyasası etkinliği
Corporate governance in Turkey and capital market efficiency
- Tez No: 708651
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında, Türkiye'deki hisse senedi piyasasının etkinliği iyi kurumsal yönetim uygulamaları ile hisse senedi piyasası arasındaki ilişki üzerinden test edilmiştir. Çalışma kapsamına hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören 70 ve üzerinde kurumsal yönetim derecelendirme puanı alarak BIST Kurumsal Yönetim Endeksi'ne dahil olan 51 adet firma alınmıştır. Çalışmada bu firmaların 2004 ile 2018 yılları arasındaki verileri kullanılmıştır. BIST Kurumsal Yönetim Endeksine dahil 51 firmanın, endekse dahil olmaları akabinde sistematik riskleri, likiditeleri ve getirilerindeki değişiklikler araştırılmıştır. Üç farklı bölümde yapılan araştırmada sistematik risk beta katsayısı (β) üzerinden hesaplanmış, likidite ölçümü için ise beş farklı gösterge kullanılmıştır. Son bölümde ise, firmaların açıklamanın akabinde anormal getiri elde edip etmediği incelenmiştir. Etkin piyasa olarak işleyen piyasalarda daha iyi kurumsal yönetim uygulamalarına geçilmesiyle vekil-müvekkil çıkar çatışmalarının maliyetinin azalması ve firmayla ilgili kamuoyuna daha çok ve şeffaf bilgi paylaşılmasından dolayı firmaların sistematik risklerinin azalması, likiditelerinin artması ve anormal getiri oluşturmamaları beklenmektedir. Tez çalışması neticesinde elde edilen bulgular, Etkin Piyasalar Hipotezinin beklentileri ile uyumludur. İyi kurumsal yönetim uygulamalarına geçen firmaların %50'den fazlasının sistematik risklerinin düştüğü tespit edilmiş ve bütün likidite göstergelerine göre likiditelerinin arttığı gözlemlenmiştir. Bununla beraber anormal getiriler de oluşturmadıkları bulunmuştur. Bu araştırmanın literatüre yaptığı bir diğer katkı da, piyasa oyuncularının sadece 70 puanı değil, 80 ve 90 puanı da iyi kurumsal yönetim için birer eşik olarak kabul ettiklerini göstermesidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the efficiency of the Turkish stock market is tested on the relationship between good corporate governance practices with the stock market indicators. 51 companies are included in the study whose shares are traded on Borsa İstanbul and which are enlisted in BIST Corporate Governance Index (XKURY). A company is expected to get a rating of 70 or more to be enlisted in XKURY. The data set covers data between 2004 and 2018. The relationships between corporate governance and systematic risks of a firm, corporate governance and liquidity of a stock, and corporate governance and abnormal returns of 51 companies included in the BIST Corporate Governance Index were investigated in three different sections. Systematic risk is calculated by beta coefficient (β), and five different liquidity measures are used. In the last section, it is examined whether firms obtain abnormal returns after the announcement of enlisting in XKURY index. Better Corporate Governance is expected to decrease systematic risk of a firm and increase liquidity of a stock as it decreases agency costs and mitigates information asymmetry. It is also expected in an“efficient”market that announcement of a new information does not lead to abnormal returns. The results of this study so far reveal that systematic risks of companies in Borsa İstanbul decrease and their stocks become more liquid as they adopt better Corporate Governance practices. At the same time, they do not have abnormal returns after the announcement of being enlisted in XKURY. All of these findings are consistent with the expectations of the Efficient Market Hypothesis theory. Another contribution of this research to the literature is that it shows that market players accept not only 70 points of Corporate Governance score but also 80 and 90 points as thresholds for good Corporate Governance as well.