Madde döngüleri ve çevre sorunları konusunun REACT Stratejisi ile öğretiminin sekizinci sınıf öğrencilerinin araştırma-sorgulamaya dönük tutumlarına, fen konularına yönelik ilgilerine ve akademik başarılarına etkisi
The effect of using REACT Strategy in the topics of matter cycles and environmental problems on eighth-grade students' research-questioning attitudes, curiosities for science subjects and academic achievements
  1. Tez No: 708846
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, madde döngüleri ve çevre sorunları konusunun REACT stratejisi ile öğretiminin sekizinci sınıf öğrencilerinin araştırma-sorgulamaya dönük tutumlarına, fen konularına yönelik ilgilerine ve akademik başarılarına etkisini incelemektir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma, gerekli izinler alınarak Uşak ilinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı iki ortaokulda 2020-2021 eğitim öğretim yılında yapılmıştır. Çalışmada deney grubu 16, kontrol grubu ise 15 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma da veriler, izinleri alınmış olan“Araştırma-Sorgulamaya Dönük Tutum Ölçeği”,“Fen Konularına Yönelik İlgi Ölçeği”ve“Madde Döngüleri ve Çevre Sorunlarına Yönelik Başarı Testi”ile toplanmıştır. Araştırmadaki nicel veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Çalışmanın analiz sonuçları incelendiğinde uygulama sonrasında deney grubunun tutumlarında olumlu yönde bir artış olduğu görülmektedir. Deney ile kontrol gruplarında yer alan öğrencilerin son test puan ortalamaları karşılaştırıldığında merak duyma ve değer verme alt boyutu puanları arasında anlamlı düzeyde bir farklılık olmadığı, ancak kaçınma alt boyutunda anlamlı fark olduğu görülmüştür. Öğrencilerin ilgi puanları analizleri incelendiğinde ön test puanlarında grupların denk olduğu, uygulama sonrası her iki grupta anlamlı farklılık oluştuğu görülmüştür. Deney ve kontrol grubunun son test sonuçları incelendiğinde puanlar arasında anlamlı farklılık olmadığı belirlenmiş ve REACT stratejisinin kullanımının öğrencilerin ilgilerini arttırmada MEB öğretim programı etkinlikleriyle konu anlatımı kadar etkili olduğu çıkarımı yapılmıştır. REACT stratejisi uygulanan deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerinin başarı ön test puan ortalamaları arasında anlamlı fark görülmemişken, hem deney hem kontrol grubunun son test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artış görülmüştür. Uygulama sonrası yapılan son test sonuçları incelendiğinde başarı puanları arasında anlamlı bir fark vardır. Ortalama puanlar göz önüne alındığında REACT stratejisi ile ders işlenen grubun başarısı istatistiksel olarak daha yüksektir. Bu çalışma bulgularına göre öğrencilerin araştırma sorgulamaya dönük tutumlarını, fen konularına yönelik ilgilerini ve başarılarını olumlu yönde etkilemek için fen derslerinde REACT stratejisi etkili bir şekilde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of teaching the subject of matter cycles and environmental problems with the REACT strategy on the attitudes of the eighth grade students towards inquiry, their interest in science subjects, and their academic achievement. In the study, a quasi-experimental method with pretest-posttest control group was used. The research was carried out in the 2020-2021 academic year in two secondary schools affiliated to the Ministry of National Education (MEB) in the province of Uşak, after obtaining the necessary permissions. In the study, the experimental group consisted of 16 students and the control group consisted of 15 students. In the study, the data were collected with“The Attitude Scale towards Research-Questioning”,“Curiosity Scale for Science Subjects”and“Achievement Test for Matter Cycles and Environmental Problems”. Quantitative data in the study were analyzed statistically. When the analysis results of the study are examined, it is seen that there is a positive increase in the attitudes of the experimental group after the implementation of REACT strategy. When the post-test mean scores of the students in the experimental and control groups were compared, it was seen that there was no significant difference between the curiosity and signification sub-dimension scores, but there was a significant difference in the avoiding sub-dimension. When the students' curiosity scores were analyzed, it was seen that the groups were equal in the pre-test scores, and there was a significant difference in both groups after the application. When the post-test results of the experimental and control groups were examined, it was determined that there was no significant difference between the scores and it was deduced that the use of the REACT strategy was as effective as the MEB curriculum activities in increasing the curiosity of the students. While there was no significant difference between the achievement pre-test mean scores of the students in the experimental group and the control group, a statistically significant increase was observed in the post-test scores of both the experimental and control groups. When the post-test results after the application are examined, there is a significant difference between the success scores. Considering the average scores, the success of the group taught with the REACT strategy is statistically higher. According to the findings of this study, the REACT strategy can be used effectively in science classes to positively affect students' attitudes towards inquiry, their curiosity in science subjects, and their success.