Rapid palatal ekspansiyon sonrasında destek dişlerin pulpalarında oluşan değişikliklerin histolojik-histomorfometrik olarak değerlendirilmesi
A Histological and histomorphometric evaluation of pulpal reactions following rapid palatal expension
  1. Tez No: 70892
  2. Yazar: FULYA KAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KÜÇÜKKELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
-III- ÖZET Bu çahşmada Rapid Palatal Ekspansiyon (RPE) aygıtlarının destek dişlere uyguladığı aşırı kuvvetlerin pulpa dokusu üzerindeki etkisinin histolojik yöntem ile gözlenmesi ve bu gözlem sonuçlarının istatistiksel olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Marmara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim dalında, tedavi gereği olarak çekilen üst birinci küçükazı dişleri üzerinde yürütülmüştür. RPE sonrasında birinci ve üçüncü ayların sonunda çekilen 23 diş deney grubunu oluşturmuştur. Kontrol grubu ise ortodontik çekim endikasyonu olan, herhangi bir ortodontik kuvvet uygulanmamış dişlerden oluşmuştur. Araştırma kapsamındaki tüm dişler rutin histopatolojik doku takibine alınarak ışık mikroskobu altında incelenmiştir. Histomorfometrik ölçümler görüntü analizi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler non-parametrik testler ile değerlendirilmiştir. İncelenen parametrelerden damar alanında anlamlı artış bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY A histological arid histomorphometric evaluation of pufpa! reactioris following rapid palatal expansion The aim of this study is to investigate the effects of heavy forces exerted by RPE appliance on the puipai tissue of anchor premolar teeth and to evaluate these effects by using histological and histomorphometric methods. Materials consisted of 33 sound upper premolars, extraction of which were required as part of orthodontic treatment. 23 teeth were extracted following RPE while the remaining 10 teeth which did not receive any orthodontic force were taken as controls. Following extraction, the teeth were prepared for histological examination under light microscopy. Histomorphometric measurements were performed using image analysis. The data gained were evaluated by non- parametric tests. Of the parameters evaluated, only vessel area showed significant difference among the groups. The difference between control and three month groups had statistical significance. In conclusion, forces applied by RPE appliances caused an adaptive vascular tissue response in the affected upper premolars as well as fibrotic changes.