Subakut ve kronik dönem ambulasyonu olan inme hastalarında düşme ve düşme korkusu ile fonksiyonel düzey, denge ve yürüme parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between falls, fear of falling, functional level, balance, and gait parameters in ambulatory patients with subacute and chronic stroke
- Tez No: 921720
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, subakut ve kronik dönem ambule olabilen inmeli hastalarda düşme korkusunun fonksiyonel durum, denge, ileri ve geri yürüme parametreleri ile ilişkisini saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel çalışma olarak planlanan bu araştırmada inme tanısı ile hastanemize başvuran Fonksiyonel Ambulasyon Skalası(FAS) ≥ 3 olarak değerlendirilen 50 hasta dahil edildi. Hastaların iyileşme evresi Brunnstrom Hemipleji İyileşme Evresi ile, spastisitesi Modifiye Ashworth Skalası (MAS) ile, fonksiyonel durumu Fonksiyonel Ambulasyon Skalası (FAS) ile; dengesi Berg Denge Ölçeği (BDÖ) ile, fonksiyonel mobilitesi Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), 5 Defa Otur-Kalk Testi (5DOKT) ile, öne yürüme hızı 10 Metre Yürüme Testi (10MYT) ile geri yürüme hızı 3 Metre Geri Yürüme Testi (3MGYT) ile; günlük yaşam aktiviteleri Barthel Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi (Bİ) ile, düşme korkusu ise“Düşmekten korkuyor yada endişe duyuyor musunuz?”sorusu ve Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği (UDEÖ) ile değerlendirilmiştir. Düşme korkusu ile diğer parametreler arasındaki ilişkiler saptanmıştır. Bulgular: Subakut kronik dönem inme hastalarının düşme ve düşme korkusunu UDEÖ ile sorguladığımızda %48 hastada düşme korkusu saptanmıştır. Düşme korkusu ile alt ve üst ekstremite motor seviye, fonksiyonel düzey, denge, ileri ve geri yürüme hızı arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Hastaları fonksiyonel seviyelerine göre ayırdığımızda ise FAS 4 olan hastalarda düşme korkusu ile denge, GYA, fonksiyonel durum ve geri yürüme süresi arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to examine the relationship between fear of falling and functional status, balance, and forward and backward walking parameters in ambulatory stroke patients in the subacute and chronic stages. Materials and Methods: This cross-sectional study included 50 patients who presented to our hospital with a diagnosis of stroke and were evaluated as FAS ≥ 3. The recovery stage of the patients was assessed using the Brunnstrom Hemiplegia Recovery Stages, spasticity with the Modified Ashworth Scale (MAS), functional status with the Functional Ambulation Scale (FAS); balance with the Berg Balance Scale (BBS), functional mobility with the Timed Up and Go Test (TUG) and the 5 Times Sit to Stand Test (5TSTS); forward walking speed with the 10-Meter Walk Test (10MWT) and backward walking speed with the 3-Meter Backward Walk Test (3MBWT); activities of daily living with the Barthel Index (BI), and fear of falling with the question“Are you afraid or concerned about falling?”as well as the International Fall Efficacy Scale (FES-I). Relationships between fear of falling and other parameters were analyzed. Results: When we evaluated falls and fear of falling in subacute and chronic stroke patients using the FES-I, fear of falling was identified in 48% of the patients. A significant relationship was found between fear of falling and lower and upper extremity motor level, functional level, balance, and forward and backward walking speed. When the patients were grouped according to their functional level, a significant relationship was found between fear of falling and balance, activities of daily living (ADL), functional status, and backward walking time in patients with FAS level 4.