Fizyoterapi uygulamalarında bilgi, beceri ve yetkinlik değerlendirme formu Türkçe geçerlik ve güvenirliği
Turkish validity and reliability of knowledge, skill and competency assessment form in physiotherapy applications
  1. Tez No: 709180
  2. Yazar: FURKAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKŞAN DEMİRBÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortopedik ve Manipülatif Fizyoterapi ve rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Fizyoterapi ve rehabilitasyon lisans öğrencilerinin eğitiminin büyük bir kısmını kapsayan pratik uygulamaların öğrenim kazanımlarının değerlendirilmesi eğitim sürecinde yüksek önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, Fizyoterapi Uygulamalarında Bilgi, Beceri ve Yetkinlik Değerlendirme Formu olarak Türkçeleştirilen APP formunun geçerlik ve güvenirliğini incelemektir. Gereç ve yöntem: Çeviri ve geri çeviri yöntemi ile Türkçe'ye uyarlanan form ile, toplam 90 fizyoterapist, toplam 599 öğrenciyi değerlendirdi. Yapı geçerliği için faktör analizi kullanıldı. Test-retest güvenilirliği için, 63 öğrenci 6 haftalık klinik stajlarının ortasında ve son gününde değerlendirildi ve sınıf içi korelasyon katsayısı kullanıldı. Değerlendiriciler arası uyum analizi için birbirlerine karşı kör olan iki fizyoterapist 36 öğrenciyi değerlendirdi. Formun tüm maddeleri ve Genel Değerlendirme Ölçeği için kappa uyum katsayısı hesaplandı. Bulgular: Açıklayıcı faktör analizine göre faktör yük değerlerinin uygun aralıkta olduğu ve toplam varyansın %65,843'ünü açıkladığı görüldü. Doğrulayıcı faktör analiziyle 2 faktörlü modelin geçerli olduğu ve uyum indekslerinin uygun olduğu saptandı. Formun Cronbach's alfa değerinin 0,974 olduğu ve madde toplam puan korelasyon değerinin 0,712'nin üzerinde olduğu bulundu. Test-tekrar test güvenilirliği sınıf içi korelasyon katsayısı ile toplam skor için 0,985 olarak belirlendi. Değerlendiriciler arası uyum kappa analizinde değerlerin 0,515 ile 0,829 arasında olduğu görüldü. Sonuç: Fizyoterapi Uygulamalarında Bilgi, Beceri ve Yetkinlik Değerlendirme Formu'nun lisans öğrencilerinin klinikte pratik uygulamalarının değerlendirmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir değerlendirme aracı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Assessment of the learning outcomes of practical applications, which cover a large part of the education of physiotherapy and rehabilitation undergraduate students, is of high importance in the education process. The purpose of this research is to examine the validity and reliability of the APP form translated into Turkish as the Knowledge, Skill and Competency Assessment Form in Physiotherapy. Material and methods: 90 physiotherapists evaluated 599 students through the form adapted into Turkish with the translation and back translation method. Factor analysis was used for construct validity. For test-retest reliability, 63 students were evaluated in the middle and last day of their 6-week clinical internship and the intraclass correlation coefficient was used. For the inter-rater agreement analysis, 1 pair of physiotherapists blinded to each other evaluated 36 students. Kappa coefficient of agreement was calculated for all items of the form and the Global Rating Scale. Results: In the exploratory factor analysis, it was seen that the factor loading values were in the appropriate range and explained 65,843% of the total variance. With confirmatory factor analysis, it was determined that the 2-factor model was valid and fit indices were appropriate. The Cronbach's alpha value of the form was found to be 0.974 and the item-total score correlation values were found to be over 0.712. Test-retest reliability of student total scores was determined as 0.985 with ICC. Kappa values were found between 0.515 and 0.829 in the inter-rater agreement analysis. Conclusion: It has been seen that the Knowledge, Skills and Competency Assessment Form in Physiotherapy Applications is a valid and reliable assessment tool that can be used in the evaluation of clinical practice of undergraduate students.