The relationship between metacognitive skills and innovative work behaviours of information communication technologies sector employees
Bilişim sektörü çalışanlarının üstbiliş ve yenilikçi iş davranışı arasındaki ilişki
- Tez No: 709331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELKİN DİKER ÇOŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) çalışanlarının üstbiliş becerileri ile iş yerinde yenilik yapma davranışlarını ortaya koymak ve bu özellikler arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Betimsel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın katılımcıları Linkedin profesyonel iş ağına üye ICT çalışanlarından (N=144) oluşmaktadır. Çalışma grubunun cinsiyet, eğitim seviyesi, İngilizce seviyesi, ICT sektöründe çalışma süresi, çalıştığı firmadaki ünvanı, firmanın çalışan sayısı, düşünce becerilerini geliştirmeye yönelik eğitim alıp almadığı değişkenleri incelenmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafıdan oluşturulan“Demografik Bilgiler Formu”, Turan (2009) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Üstbiliş Ölçeği (Metacognitive Scale)”ve Önhon (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“İş Yerinde Yenilik Davranışı Ölçeği (Innovative Work Behaviour –IWB Scale)”uygulanmıştır. İstatistiksel sonuçlar betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA Testi ve Korelasyon testi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the metacognitive skills of Information and Communication Technologies (ICT) employees and their behavior to innovate in the workplace and also to investigate the relationship between these characteristics. The participants of the research, in which the relational survey model, one of the descriptive research methods, was used, consisted of ICT employees (N=144) who are members of the LinkedIn professional business network. ICT employees were evaluated over the categories following: Gender, education level, English proficiency level, working years in the ICT sector, job band (positioning in organizational hierarchy), employees number (company scales) of the firm, getting any training to develop thinking skills. Metacognition and workplace innovation behaviors of the participants were examined through these categories. In the study,“Demographic Information Form”created by the researcher,“Metacognitive Scale”adapted into Turkish by Turan (2009), and“Innovative Work Behavior Scale (IWB Scale)”adapted into Turkish by Önhon (2016). )" have been applied. Statistical results were obtained by descriptive statistics, t-test, ANOVA test, and correlation test.