The causes of food waste: A case study in a local restaurant
Yemek israfının nedenleri: Yerel bir restoranda bir vaka çalışması
  1. Tez No: 709562
  2. Yazar: MUSTAFA TİBET EĞMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLMÜŞ BÖRÜHAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, tabak artıklarının ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik üzerindeki etkisini belirlemek, tabak israfını en aza indirmenin yollarını önermek ve müşteriler ve çalışanların bilinç düzeyini arttırmak için Menemen, İzmir, Türkiye'deki geleneksel bir ev restoranında tabak israfını araştırmıştır. Müşterilerin ve çalışanların farkındalığını değerlendirmek ve restoranda tabak israfına yönelik sürdürülebilir çözümler önermek için yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler nitel analiz yazılımı (MAXQDA®) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular tabak artıklarının yeniden kullanımı konusunda önlem ve bilgi eksikliğinden dolayı tabak artıklarının yüksek olduğunu göstermiştir. Çoğu çalışan ve müşteri konu hakkında düşük farkındalık göstermiştir. Bu çalışma, gıda israfının temel nedenlerinden biri olan tabak artıklarının bir kitlesel tüketim alanında teorik ve ampirik olarak araştırılması ve aynı zamanda tabak artıklarının ekonomik, sosyal ve çevresel etkilerinin değerlendirilmesi açısından özgündür.
Özet (Çeviri)
This study investigated plate waste in a traditional home restaurant in Menemen, Izmir, Turkey to determine its impact on economic, environmental, and social sustainability, suggest ways to minimize plate waste, and raise the awareness of customers and employees. Semi-structured interviews were used to evaluate the awareness of customers and employees and to propose sustainable solutions for plate waste in the restaurant. The data were analyzed using qualitative analysis software (MAXQDA®). The findings showed that plate waste is high due to the lack of measures and knowledge about reusing plate waste. Most employees and customers showed low awareness about the issue. This study is original in terms of theoretically and empirically investigating plate waste in a mass consumption area, which is one of the main causes of food waste, and simultaneously evaluating the economic, social, and environmental impacts of plate waste.