Unipolar ve bipolar depresyonda ödül ve riske bağlı karar verme
Reward and risk related decision-making in unipolar and bipolar depression
  1. Tez No: 709886
  2. Yazar: RÜMEYSA YENİ ELBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN KESEBİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız unipolar depresyon (UPD) ve bipolar depresyon (BPD) olgularını ödül ve riske bağlı karar verme süreçleri yönünden karşılaştırmaktır. Yöntem: Bu amaçla, çalışmaya Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran, DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre tanısı konmuş 25 BPD, 25 UPD hastası ve 25 sağlıklı kontrol dahil edildi. Depresif dönem içindeki tüm hastalara ve kontrollere Iowa Kumar Testi (IKT), Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HDDÖ), Stroop Renk Sözcük Enterferans Testi (ST), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BIS) 11. Uyarlaması ve Snaith-Hamilton Hoşnutluk Ölçeği (SHHÖ) uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda IKT net puanı BPD tanılı olgularda, UPD tanılı olgular ve sağlıklı bireylerden düşük bulunmuştur. HDDÖ ve SHHÖ puanları UPD ve BP olguları arasında benzer ve sağlıklı kontrollerden yüksektir. BIS puanları BPD tanılı olgularda UPD tanılı olgulardan ve UPD tanılı olgularda sağlıklı bireylerden yüksek bulunmuştur. BPD olgularında BIS puanı ile IKT sezgi öncesi puanı arasında zayıf ve ters bir ilişki vardır. UPD olgularında da benzer bir ilişki mevcuttur. Buna ek olarak, UPD olgularında söz konusu ilişki sezme aşamasında da sürmektedir. BPD olgularında SHHÖ puanları ile IKT'de kavrama aşamasında alınan puanlar arasında zayıf bir ilişki saptanmıştır. BPD ve UPD olgularında Stroop testinde interferans benzer ve her iki grupta sağlıklı bireylerden yüksek bulunmuştur. Sonuç: BPD tanılı olgularda ödül ve riske bağlı karar verme UPD tanılı olgularda olduğundan daha fazla bozulmuştur. Söz konusu bozukluk riske bağlı karar verme süreçlerinin farklı aşamalarında karşılık bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to research whether unipolar and bipolar depression cases differ in terms of reward and risk related decision making. Methods: The study included 25 BPD, 25 UPD cases who admitted to Erenkoy Mental Health and Nervous Training and Research Hospital, diagnosed according to DSM-IV-TR, and 25 healthy controls. Iowa Gambling Task (IGT), Hamilton Depression Rating Scale (HDRS), Stroop Colour-Word Test (ST), Barratt Impulsiveness Scale (BIS) Version 11, Snaith-Hamilton Pleasure Scale (SHPS) are administered to all patients in depressive episode and controls. Results: In this study HDRS and SHPS scores were similar in BPD and UPD but higher than healthy controls. BIS scores were higher in BPD than UPD and they were higher in UPD than healthy controls. IGT scores were lower in BPD than UPD and healthy controls. There was a poor and negative relationship between BIS scores and pre-hunch scores of IGT in BPD group. It is similar in UPD cases. In addition, mentioned relationship progresses also at hunch phase. A poor relationship between scores of SHPS and comprehension phase of IGT is also detected. Conclusion: Reward and risk related desicion making are much more disturbed in BPD cases than UPD. This disturbance is also observed in different phases of risk related desicion making.