The effect of adults' perceptions of their parents' emotional availability and past interparental conflicts on their current emotion regulation difficulties
Yetişkinlerin ebeveynlerine dair duygusal erişilebilirlik algıları ve ebeveynlerinin arasında geçmişte yaşanmış çatışmalara dair algılarının duygu düzenleme güçlüklerine olan etkisi
  1. Tez No: 710179
  2. Yazar: HÜSEYİN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, yetişkinlerin yaşadıkları duygu düzenleme güçlüklerinin, onlar büyürken ebeveynleri arasındaki çatışmalara ve ebeveynlerinin duygusal erişilebilirliklerine dair algıları tarafından yordanıp yordanmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu iki bağımsız değişkenin alt ölçeklerinin birbirleriyle etkileşimlerinin duygu düzenleme güçlüklerine etkisinin olup olmadığı da keşfedilmek istenmiştir. Uygun örnekleme yoluyla, internet üzerinden yayılan anket paketi 18 yaş ve üzeri 882 kişiye erişmiş ancak 553 kişi tarafından tamamen doldurmuştur. Katılımcılar rastgele karşılarına çıkan Duygu Düzenlemede Zorluklar Ölçeği, Ebeveyn Duygusal Erişilebilirlik Ölçeği ve Çocukların Evlilik Çatışmasını Algılaması Ölçeği'ni doldurmuştur. En son sırada tüm katılımcılar Demografik Bilgi Formu'nu tamamlamıştır. Bu çalışma kapsamında anne ve babalara dair duygusal erişilebilirlik algılarının ayrı ayrı duygu düzenleme güçlüğünü yordayacağı tahmin edilmiştir. Ayrıca, Evlilik Çatışmasını Algılama Ölçeği'nin alt ölçekleri olan çatışma özellikleri, algılanan tehdit ve kendini suçlama kısımlarının ayrı ayrı duygu düzenleme güçlüğünü yordayacağı tahmin edilmiştir. Çalışmada evlilik çatışmasına dair algılanan tehdit en güçlü yordayıcı olarak bulunmuştur. Kişilerin anne-babalarının geçmiş evlilik çatışmalarına dair tehdit algıları arttıkça şimdiki duygu düzenleme zorlukları artmaktadır. Tehdit algısının ardından, yaş ikinci güçlü yordayıcı olarak belirmiştir. Bireylerin yaşı arttıkça yaşadıkları duygu düzenleme zorlukları azalmaktadır. Diğer önemli bir yordayıcı ise kişilerin daha önce psikolojik desteğe başvurmuş olup olmamalarıdır. Kişilerin yaşamlarında bir kez de olsa psikolojik destek için başvurmaları daha fazla duygu düzenleme zorluğu yaşadıklarını göstermiştir. Başka bir önemli yordayıcı da babaların duygusal olarak erişilebilirlik algısı olmuştur. Babalara dair duygusal erişilebilirlik algısı arttıkça yaşanan duygu düzenleme güçlüğü azalmaktadır. Son önemli yordayıcı ise anne-babanın çatışmalarına dair suçlu hissetme değişkenidir. Kişilerin anne-babalarının geçmiş evlilik çatışmalarına dair kendilerini suçlu hissetmeleri arttıkça, yaşadıkları duygu düzenleme güçlükleri artmaktadır. Ebeveynlerin duygusal erişilebilirliği ve ebeveynler arası çatışmanın farklı boyutlarının arasındaki etkileşimlerin duygu düzenleme güçlüğünü yordamada bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları uygun teorik modeller ve geçmiş çalışmalar bağlamında tartışılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında klinik çıkarımlarda ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to explore whether adults' emotion regulation difficulties are predicted by their perceptions of interparental conflicts while growing up and their perceptions of emotional availability of their parents. In addition, the effects of the interactions between different dimensions of these constructs on emotion regulation difficulties were also aimed to be investigated. Through convenient sampling, 824 people over the age of 18 were reached, and 553 of them completed the battery of the study instruments. Participants filled in the Difficulties in Emotion Regulation Scale, Lum's Emotional Availability of Parents Scale, and Children's Perception of Interparental Conflict Scale in random order. Finally, the Demographic Information Form was completed by the participants. In this study, it was hypothesized that the emotional availability of each parent would separately predict difficulties in emotion regulation. In addition, it was hypothesized that all dimensions of the interparental conflict scale, the conflict properties, perceived threat, and self-blame would separately predict difficulties in emotion regulation. The results of the stepwise regression analysis showed that perceived threat about interparental conflict was the strongest predictor of difficulties in emotion regulation. As threat that individuals perceived about past interparental conflict increases, emotion regulation difficulties increase. After perceived threat, age became the second powerful predictor. As the age of the participants increases, their reported difficulties in emotion regulation decrease. Psychological support background appeared as the third important predictor. Individuals who reported receiving any psychological support once in their lives reported more difficulties in emotion regulation. Another significant predictor was perceived emotional availability of fathers. As perceived emotional availability of the fathers increases, reported emotional regulation difficulties decrease. The last predictor was self-blame about interparental conflicts. As the participants' appraisals of self-blame about their parents' marital discords increase, their reported difficulties in emotion regulation increase. It was also found that the interactions between the dimensions of emotional availability of parents and interparental conflict had no predictive power on emotion regulation difficulties. The results of the present study were discussed with respect to theoretical models and past research. Considering the study findings, clinical implications and recommendations for future studies were made.