IVF yapılan kötü ovaryen yanıtlı hastalarda kan ve folikül sıvılarında 'di-2-etilhekzil fitalat (DEHP) düzeyinin değerlendirilmesi
To evaluate the level of 'di-2-ethyl hexyl phthalate' (DEPH) in blood and follicular fluids of IVF patients
- Tez No: 922148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEMİRDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üreme Tıbbı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
AMAÇ: IVF e başvuran hastaların kan ve folikül sıvılarında 'di-2-etil hekzil fitalat' (DEPH) düzeyinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı YÜT Merkezi'nde 28.08.2024 –30.09.2024 tarihleri arasında gerçekleşen IVF tedavisi alan hastalardan düşük over rezervine sahip olan ve düşük over rezervine sahip olmayan hastaların (erkek faktöre sahip olan hastalar, açıklanamayan infertil hastalar, uterus veya serviks boyutunda organa bağlı nedeni olan hastalar) kan ve folikül sıvılarında DEPT düzeyinin karşılaştırılmasını içermektedir. European Society of Reproduction and Embriology (ESHRE) tarafından Bologna kriterlerleri adı verilen tanımlama sistemine göre 30 düşük over rezervine sahip ve 30 kontrol grubu olmak üzere 60 hasta değerlendirilmiştir. Çalışma ve kontrol grubunda OS amacıyla ilgili klinisyenin tercihi ve tecrübesi doğrultusunda HMG (Menopur; Ferring) veya r-FSH'a (Gonal-F; EMD-Serono) kullanılmıştır. Hem çalışma hem de kontrol grubu için gonadotropin başlangıç dozu hastaların yaşı, VKİ, infertilite süresi ve bazal klinik değerlendirmeleri doğrultusunda 75 IU ve katları olacak şekilde belirlenmiştir. Alınan numuneler bağımsız laboratuvarda analiz edilmiştir. BULGULAR: Çalışma ve kontrol grup arasında folikül ve kan DEHP değerleri karşılaştırıldığında gruplar arasında çalışma grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: To evaluate the level of 'di-2-ethyl hexyl phthalate' (DEPH) in blood and follicular fluids of IVF patients. MATERIAL - METHODS: This study included the comparison of DEPT levels in blood and follicular fluids of patients with low ovarian reserve and patients without low ovarian reserve (patients with male factor, unexplained infertile patients, patients with organ-dependent cause of uterus or cervix size) who received IVF treatment between 28.08.2024 -30.09.2024 at Gazi University Gynecology and Obstetrics Department ART Centre. According to the definition system called Bologna criteria by the European Society of Reproduction and Embriology (ESHRE), 60 patients, 30 with low ovarian reserve and 30 control group, were evaluated. HMG (Menopur; Ferring) or r-FSH (Gonal-F; EMD-Serono) was used for OS in the study and control groups according to the preference and experience of the clinician. The starting dose of gonadotropin for both the study and control groups was determined to be 75 IU and multiples of 75 IU according to the age, BMI, duration of infertility and baseline clinical evaluations of the patients. Samples were analysed in an independent laboratory.