Femur boyun kırığı nedeniyle kanüllü vida ile osteosentez yapılan hastaların sonuçları
Results of patients made osteosynthesis with cannulated screw due to femural neck fracture
- Tez No: 710612
- Danışmanlar: DR. ALİ UTKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmamızda kanüllü vida ile osteosentez uyguladığımız femur boyun kırıklı olguların sonuçlarını değerlendirildi. Nisan 2010 – Ocak 2014 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji B Kliniğine femur boyun kırığı nedeni ile başvuran ve kanüllü vida ile osteosentez uygulanan 26 hasta prospektif olarak takip edildi. Hastaların 12' si (%46) kadın, 14' ü (%54) erkekti ve yaş ortalamaları 47,8 (26-64) idi. Garden kırık sınıflamasına göre hastaların birinde (%3,8) tip 1, sekizinde (%30,7) tip 2, onbirinde (%42,3) tip 3, altısında (%23) tip 4 kırık mevcuttu. Hastaların ortalama takip süresi 21,6 (9-52) aydı. Hastaların yatışlarından operasyona kadar geçen süre ortalama 15 saat olup minimum 5 saat ile maksimum 51 saat arasında değişmekteydi. Hastalar Harris kalça değerlendirme skoruna göre ağrı, yürüme ve fonksiyon yönünden değerlendirildi. Olguların 6 ay 1 yıl arasındaki kontrollerinde ortalama haris kalça skoru 73,1 (±16,4), minimum harris skoru 32, maksimum haris skoru 93'dü. Harris kalça skoruna göre 7 hastada mükemmel, 11 hastada çok iyi, 1 hastada iyi, 5 hastada orta ve 2 hastada kötü sonuç elde edildi. Fonksiyonel skorlamanın yapıldığı kontrollerde olguların kırık hattındaki rezorpsiyonunu değerlendirmek için artikülotrokanterik mesafeye bakıldı. Artikülotrokanterik mesafe farkı ortalama 7,9 mm, en düşük fark 2 mm, en yüksek fark ise 27 mm idi. Femur boyun kırığı nedeniyle kanüllü vida ile osteosentez yapılan hastalarda fonksiyonel olarak kabul edilebilir sonuçlar elde edilmekle beraber kırık hattında oluşan rezorpsiyon miktarı fazla olan olgularda fonksiyonel sonuçların daha kötü olduğunu tespit ettik.
Özet (Çeviri)
In our study, we evaluated outcomes of patients who were applied cannulated screw fixation due to femoral neck fractures. April 2010 - January 2014 between Ankara Numune Education and Research Hospital, Clinic of Orthopaedics and Traumatology B due to femoral neck fracture and admitted 26 patients who underwent cannulated screw fixation were followed prospectively. 12 of the patients were (46%) women, 14 (54%) were male and the mean age was 47,8 (26-64), respectively. According to the Garden fractures classification in one patient (3,8%) type 1, eight (30,7%) type 2, eleven (42,3%) were type 3, six (23%) type 4 fracture was present. The mean follow-up of 21,6 (9-52) months. The mean duration of hospitalization of patients until the operation is 15 hours ranged from a minimum of 5 hours and maximum 51 hours. According to the Harris hip assessment score of patients pain, gait, and function were evaluated. Patients examined between 6 months and 1 year on average in controls, mean hip score was 73,1 (± 16,4), the minimum Harris score was 32, maximum score was 93. According to the Harris hip score was excellent in 7 patients, very good in 11 patients, good in one patient, moderate in 5 patients, and poor in 2 patients. Functional scoring of the patients in the control group arthiculotrochanteric distance was measured made to evaluate fracture resorption. The average difference in arthiculotrochanteric distance 7,9 mm, the lowest difference of 2 mm, while the maximum difference was 27 mm. Patients who undergoing cannulated screw fixation because of femoral neck fracture, functional results were acceptable but more than the amount of resorption resulting in fracture in patients with worse functional outcomes that have detected.