İşletmelerde stratejik yönetim Malatya'da faaliyet gösteren küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin stratejik bilinç düzeylerinin incelenmesine yönelik bir araştırma
Strategic management: a research on strategic consciousness of SMEs operating in Malatya
  1. Tez No: 710614
  2. Yazar: ŞEYDA NUR SEÇKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜNYAMİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Modern dünyada sürekli artan rekabet ortamında işletmelerin ayakta kalabilmesi için değişen çevreye uyum sağlaması, dış faktörleri analiz ederek kendini yenilemesi ve değişime açık bir yönetim sistemine sahip olması gerekmektedir. Bu bağlamda stratejik yönetim işletmenin hem kendi durumunun, hem de işletmenin dışındaki çevrenin analizine imkan tanımaktadır. Dolayısıyla bugünkü mevcut şartlarda işletmelerin üstün rekabet gücüne sahip olarak piyasada var olabilmeleri ancak stratejik düşünme ve stratejik hareket etmekle mümkün olacaktır.Bu çalışmanın amacı parametreleri sürekli değişen, belirsizliklerle dolu, rekabetin küresel düzleme taşındığı bugünkü iş ortamında işletmelerin üstün rekabet gücüne sahip olarak piyasada var olabilmeleri açısından stratejik yönetimin önemini ve kaçınılmazlığını ortaya koymak ve Malatya'da faaliyet gösteren Küçük ve Orta ölçekli işletmelerin stratejik bilinç düzeylerine ilişkin bir saptama yapmaktır.
Özet (Çeviri)
For the companies to survive within the competitive atmosphere that is increasing consistently in the modern world, they need to accommodate themselves to the changing environment, to renovate themselves by analyzing the external factors and to have a management system which is open to alteration. Since the most important characteristic of strategic management is that, it enables the company to make an analysis for both its own situation and the environment outside the firm; this is possible only with strategic thinking and consequently with strategic management.The aim of this study is to try to explain the importance and inevitableness of the strategic management for firms to survive and outperform in today?s continuously changing, highly competitive work environment and to determine the level of strategic consciousness of SMEs operating in Malatya.