Bazı gıda ürünlerinde lupin varlığının araştırılması
Investigation of lupine presence in food products
- Tez No: 710639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ER DEMİRHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Besin Analizleri ve Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gıda alerjileri, gıda tüketimi ile iliĢkili en yaygın hastalıklardan biridir ve dünyada önemli bir halk sağlığı sorunudur. En önemli alerjenik bileĢenlerden biri lupindir. Bu çalıĢmada, Ankara'da tüketime sunulan bazı gıda maddelerinde lupin varlığının araĢtırılması amaçlanmıĢtır. Bu amaçla, farklı firmalara ait 31 kahvaltılık gevrek, 11 yulaf ezmesi, 33 bisküvi ve 15 çikolata olmak üzere toplam 90 gıda örneği enzim bağlı immünosorbent (ELISA) tekniği ile analiz edilmiĢtir. Bulgularımıza göre, 90 gıda örneğinin 11'inde (%12,22) 1,18 ile 2,95 mg/kg arasında değiĢen konsantrasyonlarda lupin varlığı tespit edilmiĢtir. Kahvaltılık gevrek ve yulaf ezmesi örneklerinde lupin tespit edilmemiĢtir. Lupin pozitif bisküvi ve çikolata örneklerinin ortalama düzeyi (±S.H) sırasıyla 1,53±0,18 mg/kg ve 2,04±0,16 mg/kg olarak bulunmuĢtur. Ġncelenen bazı ürünlerin etiketlerinde eser miktarda lupin içerebileceği belirtilmiĢtir. Bu örneklerden sadece birinde lupin tespit edilmiĢtir. Lupin tespit edilen diğer örneklerin (10 bisküvi ve çikolata) etiketlerinde lupin varlığı hakkında bilgi bulunmamaktadır. Sonuç olarak, bu çalıĢmada alerjen maddelerin tespitinin gıda güvenliği ve insan sağlığı açısından önemi ve gıda etiketlemesinin önemi vurgulanmıĢtır. Riskli gıdalarda alerjenlerin analitik yöntemlerle izlenmesi önem taĢımaktadır.
Özet (Çeviri)
Food allergies are one of the most common diseases associated with the consumption of food and are an important public health problem in the world. One of the most important allergenic ingredients is lupine. In this study, it was aimed to investigate the presence of lupine in some foodstuffs consumed in Ankara, Turkey. For the purpose, A total of 90 food samples such as 31 breakfast cereals, 11 oat nuts, 33 biscuits and 15 chocolate belonging to different firms were analyzed by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) technique. According to our findings, in 11 (12.22%) of 90 food samples, the presence of lupine was detected in concentrations ranging between 1.18 and 2.95 mg/kg. Lupine was not detected in the samples of breakfast cereal and oat nut. The mean level (±S.E) of positive lupine of biscuits and chocolate samples were found to be 1.53±0.18 mg/kg and 2.04±0.16 mg/kg, respectively. It was declared on the labels of some of the analyzed products that they may contain traces of lupine. Lupine was detected in only one of these samples. There was no information about the presence of lupine on the labels of other lupinedetected samples (10 biscuit and chocolate). Finally, the importance of the detection of allergen substances in terms of food safety and human health and the importance of food labeling are emphasized in the present study. Analytical methods for the monitoring of allergens in risky foods is important.