Duyu temelli eğitim programının annelerin öz düzenlemeleri ve bebek bakım öz yeterlilikleri ile bebeklerinin gelişimine etkisi
The effect of the sensory-based education program on mothers' self-regulation, infant care self-efficiency, and the development of their infants
- Tez No: 710879
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BELGİN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu araştırmanın amacı, Duyu Temelli Eğitim Programının annelerin ebeveynlik öz düzenlemeleri ve bebek bakım öz yeterlilikleri ile 10-12 ay arasındaki bebeklerinin genel gelişimine etkisinin incelenmesidir. Araştırma, karma yöntem desenlerinden biri olan gömülü desene uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 10-12 aylık bebekler ve anneleri oluşturmuştur. Çevrimiçi ortamda gerçekleştirilen araştırmanın çalışma grubunun belirlenmesinde temel alınan ölçütler doğrultusunda çalışmaya gönüllü katılmak isteyen ve önkoşulları sağlayan üç anne ile bebekleri deney grubunda, dört anne ile bebekleri de kontrol grubunda yer almıştır. Duyu Temelli Eğitim Programı deney grubundaki anneler ve bebekleriyle sekiz hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere toplam 16 oturum olarak uygulanmıştır. Araştırmanın nicel verileri; Ebeveyn Olarak Ben: Ebeveynlik Öz Düzenlemesi Ölçeği, Bebek Bakım Öz Yeterliliği Ölçeği ve Bayley Bebeklik ve Erken Çocukluk Dönemi Gelişimsel Değerlendirme Ölçeği-III ile elde edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise araştırmacı günlüğü, anne günlükleri ile yarı yapılandırılmış ön ve son görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Karma yöntem gömülü desen araştırmalarının doğasına uygun olarak nicel veriler ile bu verileri destekleyici olarak nitel veriler birlikte kullanılmıştır. Ebeveyn Olarak Ben: Ebeveynlik Öz Düzenlemesi Ölçeği ve Bebek Bakım Öz Yeterliliği geçerlik çalışması kapsamında uzman görüşüne (KGO & KGİ) dayalı kapsam geçerliği ve madde analizi ile faktör analizine (açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analiz) dayalı yapı geçerliği yapılmıştır. Testlerin güvenirlik çalışması için de Standartlaştırılmış Cronbach's Alpha Güvenirlik katsayısı hesaplanmıştır. Bayley Bebeklik ve Erken Çocukluk Dönemi Gelişimsel Değerlendirme Ölçeği-III geçerlik çalışması kapsamında uzman görüşüne (KGO & KGİ) dayalı kapsam geçerliği yapılmıştır. Testin güvenirlik çalışması için de Kappa Uyum İstatistiğine bakılmış, Test-Tekrar Testi yapılmış ve Kuder-Richardson 20 hesaplanmıştır. Yapılan geçerlik-güvenirlik çalışmaları sonucunda üç ölçeğin de geçerli ve güvenilir değerlendirme araçları olduğu ortaya konmuştur. Araştırmanın nicel verileri parametrik olmayan testlerden Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Mann Whitney U Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri, tümevarımsal içerik analizi yaklaşımına göre Nvivo 12 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the Sensory-Based Education Program on mothers' parental self-regulation and infant care self-efficacy, and the general development of their infants between 10–12 months. The research was designed following the embedded design, a mixed-method design. The research study group consisted of infants aged 10–12 months and their mothers. Three mothers and their infants were included in the experimental group, and four mothers and their infants were in the control group, who all voluntarily participated in the study and met the prerequisites, in line with the criteria used as the basis for determining the study group of the online study. The Sensory-Based Education Program was applied to the mothers and their infants in the experimental group two days a week for eight weeks, for a total of 16 sessions. In this mixed method study, Me as a Parent: Parent Self-Regulation Scale, the Infant Care Self-Efficacy Scale, and the Bayley Infancy and Early Childhood Developmental Assessment Scale-III were used. Qualitative data of the study were obtained through researcher diary, mother diaries, and semi-structured pre- and post-interviews. Following the nature of mixed-method embedded pattern research, quantitative data and qualitative data were used to support these data. Within the scope of Me as a Parent: Parent Self-Regulation Scale and Infant Care Self-Efficacy validity study, content validity based on expert opinion (CVR & CGI) and construct validity based on item analysis and factor analysis (exploratory and confirmatory factor analysis) were conducted. Standardized Cronbach's Alpha reliability coefficient was calculated for the reliability study of the tests. Within the scope of the Bayley Infancy and Early Childhood Developmental Assessment Scale-III validity study, content validity based on expert opinion (CVR & CGI) was conducted. For the reliability study of the test, Kappa Compliance Statistics was checked, Test-Retest was performed, and Kuder-Richardson 20 was calculated. As a result of the validity-reliability studies, it was revealed that all three scales are valid and reliable assessment tools. The study's quantitative data were analyzed using the non-parametric tests Wilcoxon Signed Rank Test and Mann-Whitney U Test. The qualitative data of the research were analyzed using the Nvivo 12 package program according to the inductive content analysis approach.