Çok kriterli karar verme yöntemlerine dayalı gebelik okuryazarlığı ölçek geliştirme çalışması
Pregnancy literacy scale development study
  1. Tez No: 920253
  2. Yazar: DERYA KOCADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAMİT EŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, İstatistik, İşletme, Public Health, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gebelik okuryazarlığı, kadınların gebelik sürecine özgü sağlık bilgilerini doğru bir şekilde edinme, anlama, değerlendirme ve günlük yaşamda uygulama becerilerini ifade eden, kendi sağlıklarını ve çocuklarının sağlığını iyileştirme ve sürdürme amacı taşıyan sosyal ve bilişsel bir yetkinliktir. Geliştirilen gebelik okuryazarlığı ölçeği için 12 uzman ile 89 soruluk taslak madde havuzu oluşturulmuş, Lawshe tekniği ile kapsam geçerlik oranı (KGO)“0 ya da negatif”değer alan 12 madde elenerek dil uygunluğu da test edilmiş ve 77 madde ile taslak ölçek uygulama aşamasına geçilmiştir. Pilot çalışma 100 gönüllü gebe katılımcı üzerinden yapılmış, daha sonra 18 yaş ve üzeri olan toplam 401 gönüllü kadın katılımcı ile ana çalışma gerçekleştirilmiştir. Hedeflenen ölçeğin yapısının doğrulanması amacı ile açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi, madde analizi, güvenirlik analizleri yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda faktör yükleri 0,489 ile 0,718 arasında olan 39 maddeli veri seti ve özdeğeri 1'in üzerinde 4 faktörlü ölçme aracı elde edilmiştir. Toplam varyansın %52,78'ini açıklayan bu faktörler“Yenidoğan Bakımı ve Lohusalık, Doğum Süreci ve Hazırlık, Bilgi Arama ve Karar Verme Davranışı ile Gebelikte Tehlike İşaretleri”olarak isimlendirilmiştir. Doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarında elde edilen uyum indeksi değerleri, yeterli ve kabul edilebilir aralıkta bulunmuş olup, alt-üst %27'lik grup ortalamaları farkı anlamlı, madde toplam korelasyonuna ait değerleri ise 0,329 ile 0,698 değerleri arasında olduğu tespit edilmiştir. İlaveten ölçeğin yapısal uygunluğu için Fornell-Larcker kriteri, HTMT kriteri, CR ve AVE parametreleri de kabul edilen uyum sınırları içerisindedir. Araştırmanın istatistiksel analizleri SPSS, AMOS ve SMART-PLS programları ile yapılmıştır. Sonuç olarak Gebelik Okuryazarlığı Öçeği'nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy literacy is a social and cognitive competence that refers to women's ability to correctly acquire, understand, evaluate and apply health information specific to the pregnancy process in daily life, with the aim of improving and maintaining their own health and the health of their children. For the pregnancy literacy scale developed, a draft item pool of 89 questions was created with 12 experts, 12 items with a content validity ratio (CVR) of“0 or negative”were eliminated with the Lawshe technique and language suitability was tested, and the draft scale application phase was started with 77 items. The pilot study was conducted with 100 volunteer pregnant participants, then the main study was conducted with a total of 401 volunteer female participants aged 18 and over. In order to verify the structure of the targeted scale, explanatory and confirmatory factor analysis, item analysis, and reliability analyses were conducted. As a result of the explanatory factor analysis, a 39-item data set with factor loadings between 0.489 and 0.718 and a 4-factor measurement tool with an eigenvalue above 1 were obtained. These factors, which explained 52.78% of the total variance, were named as“Newborn Care and Postpartum, Birth Process and Preparation, Information Seeking and Decision Making Behavior, and Danger Signs in Pregnancy”. The fit index values obtained in the confirmatory factor analysis results were found to be sufficient and within acceptable ranges, and the difference between the lower and upper 27% group means was found to be significant, and the item total correlation values were found to be between 0.329 and 0.698. In addition, the Fornell-Larcker criterion, HTMT criterion, CR and AVE parameters for the structural fit of the scale were also within the accepted fit limits. Statistical analyses of the study were conducted using SPSS, AMOS and SMART-PLS programs. As a result, it was determined that the Pregnancy Literacy Scale was a valid and reliable measurement tool.