Deri çanta üretiminde tersine mühendislik uygulamaları
Reverse engineering applications on leather bag manufacturing
  1. Tez No: 710972
  2. Yazar: AHMET OĞUZHAN DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHZAT ORAL BİTLİSLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deri Mühendisliği, Deri ve Kürk Teknolojisi, Mühendislik Bilimleri, Leather Engineering, Leather and Fur Technology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez çalışmasında; tersine mühendislik yöntemlerinin ve uygulamalarının deri çanta numunelendirme ve üretim süreçlerine dahil edilmesi, modele ait tüm verilere ulaşılması, elde edilen verilerin standartlaşma için kullanılması, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi ve kısaltılması amaçlanmıştır. Çalışmada; alıcılar tarafından yüksek talep gören iki çanta modeli kullanılmıştır. Her iki çanta modeline ait verilere ulaşabilmek için; temaslı manuel ölçüm yöntemi, 2 boyutlu tarama ve 3 boyutlu tarama yöntemlerinin kullanılabilirliği incelenmiştir. Yöntemlerden elde edilen veriler, çanta modellerine uygulanan fiziksel diseksiyon ile kontrol edilmiştir. Ayrıca çanta modellerinin; işlevsellik, malzeme ve üretim analizleri yapılarak, çantalara ait teknik özelliklere ve üretim açısından ihtiyaç duyulan bilgilere ulaşılmıştır. Çalışmada kullanılan tersine mühendislik yöntemlerinden, temaslı manuel ölçüm yönteminin en verimli yöntem olduğu anlaşılmıştır. Bu yöntemin; hem numunelendirme aşamasında hem de çantaya ait teknik veri olmasa bile, üretim ve üretim öncesi ihtiyaç duyulacak verilerin elde edilmesinde kullanılabileceği belirlenmiştir. Yine, ürün ve üretimdeki standartlaştırmanın, elde edilen veriler ışığında yapılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study; reverse engineering methods and applications on leather bag prototyping and manufacturing and including them on production steps, extracting whole data from style, using the data for standardisation, improving and reduction of production steps have been aimed. In this study, two hi-demanded bag styles have been used. For the purpose of reaching all data from each style; applicability of contact-manual, two dimensional and three dimensional display methods have been examined. The data that extracted from each method, has been controlled by its physical dissection. Also by doing analysis of functionality, material and production for bag styles, has been reached to the data that is necessary for technical and manufacturing aspect. In study it has been understood that contact-manual measurement method is the most efficent method. It has been determined that, this method can be used both for prototyping and the data that is used for pre-production and production even there's no previous information. Again, it has been concluded that standardisation of product and production can be done by the data that has been extracted.