Heykel ve mimari etkileşiminin doğurduğu içine girilebilir heykeller
Walk-in sculptures generated by the interactionof sculpture and architecture
- Tez No: 711324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, Fine Arts, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Heykel sanatı ve mimari tarihsel süreç içerisinde hep etkileşimde olmuş iki disiplindir. Bu etkileşim, modernizm öncesi dönemde mimari strüktürün bezenmesinde kullanılan heykel sanatının, modernizm sonrası ortaya çıkan Konstrüktivizm, Bauhaus gibi yaklaşımlarla ve ayrıca endüstriyel malzeme kullanımı ile başkalaşıma uğramış, özellikle 1960 sonrası dönemde içine girilebilir heykellerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu tez kapsamında birinci bölümde heykel sanatını mimari strüktüre yaklaştıran Konstrüktivizm ve Bauhaus'a değinilmiş, ikinci bölümde ise mimari ile benzerlik gösteren içine girilebilir heykeller incelenmiştir. Heykel ve mimarinin benzerlikleri, disiplinler arası etkileşimin daha iyi anlaşılabilmesi için 20. yüzyıl ve 21. yüzyıl mimarlarının yapılarındaki heykelsi yaklaşımlar ise üçüncü bölümde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sculpture and architecture are two disciplines which have got into interaction with one another in the historical process. This interaction, especially after 1960, gave birth to walk-in sculptures and converted the art of sculpture which was used in the decoration of the architectural structures during the early modern period thanks to approaches such as the constructivism and the Bauhaus that emerged after the modernism, as well as the use of industrial materials. In the first chapter of this thesis, we mentioned constructivism and the Bauhaus which linked the art of sculpture to the architectural structures. In the second chapter, we analyzed the walk-in sculptures which have similarities with the architecture. In the third chapter, to be able to understand the interdisciplinary interaction, we analyzed the similarities between sculpture and architecture via sculptural approaches in the works of the architects of the 20th and 21st century.