Durumlu öğrenme kuramı ve bilişsel çıraklık yaklaşımı ile ilgili yayınlanmış çalışmaların incelenmesi (1990-2020 arası)
A review of published study on si̇tuated learni̇ng teory and cogni̇ti̇ve apprenti̇ceshi̇p method (1990-2020)
  1. Tez No: 711488
  2. Yazar: AYŞEGÜL ORKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, 1990-2020 yılları arasında yayınlanan durumlu öğrenme, bilişsel çıraklık ve koçluk kavramları ile ilgili yayınlanmış doktora ve yüksek lisans tezleri incelenmiştir. Çalışma sistematik derlemedir. Araştırmada veri toplama tekniği olarak doküman analizi kullanılmış, amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği seçilmiştir. Araştırma evrenini YÖK Tez'de yayınlanan durumlu öğrenme, bilişsel çıraklık ve koçluk anahtar kavramlarından en az birini içeren 79 tez oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi olarak amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır ve bunun sonucunda tam sayıma ulaşılmıştır. Verilerin toplanıp sınıflanmasında araştırmacı tarafından oluşturulmuş“Yayın Sınıflama Formu”kullanılmıştır. Form, tez künyesi (Çalışmanın türü“Doktora tezi-Yüksek lisans tezi”, yıl, yayınlandığı üniversite, yazarın cinsiyeti), odakta olan disiplin, araştırma yaklaşımları (Nicel, nitel, karma), araştırma yöntemleri (Deneysel/deneysel olmayan, etkileşimli/etkileşimsiz, karma) veri toplama araçları (Anket/ölçek, başarı testi, tutum/algı/kişilik/yetenek testleri, görüşme (Mülakat), gözlem, alternatif değerlendirme araçları, doküman), örneklem büyüklükleri, örneklem türü (Öğrenci, öğretmen, öğretmen adayı, diğer) ve kademeleri (Okulöncesi, ilköğretim, ortaöğretim, üniversite), veri analiz yöntemleri (Nicel, nitel) olmak üzere toplamda 6 kısımdan oluşmaktadır. Elde edilen veriler doktora ve yüksek lisans tezleri olmak üzere ayrı ayrı tablo ve grafikler ile ortaya konmuştur. Elde edilen bulgulara göre, incelenen kavramlarla ilgili yapılan tez çalışması sayısının yıllara göre artış gösterdiği, kadın araştırmacıların erkek araştırmacılara oranla daha fazla tez çalışmasında bulunduğu, tezlerde odak disiplinin eğitim ve öğretim ağırlıklı olduğu, doktora ve yüksek lisans tezlerinde en çok nicel yaklaşımların ve anket/ölçek veri toplama araçlarının kullanıldığı, yüksek lisans tezlerinde en çok nicel/deneysel olmayan araştırma yöntemlerinin ve anova/ancova veri analiz yönteminin kullanıldığı, doktora tezlerinde en çok nicel/deneysel araştırma yöntemlerinin ve ortalama/standart sapma veri analiz yöntemi kullanıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, doctorate and master's theses published between 1990-2020 on the concepts of situational learning, cognitive apprenticeship and coaching were examined. The study is a systematic review. Document analysis was used as a data collection technique in the research, and criterion sampling technique was chosen from purposive sampling methods. The research population consists of 79 theses that contain at least one of the key concepts of situational learning, cognitive apprenticeship and coaching published in YÖK Thesis. The criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods, was used as the research sample and as a result, the complete count was reached. The“Publication Classification Form”created by the researcher was used to collect and classify the data. Form, description of the article (Type of study“PhD thesis-Master's thesis”, year, university in which it was published, gender of the author), discipline in focus, research approaches (Quantitative, qualitative, mixed), research methods (Experimental/non-experimental, interactive/non-interactive , mixed) data collection tools (Questionnaire/scale, achievement test, attitude/perception/personality/ability tests, interview (Interview), observation, alternative assessment tools, document), sample sizes, sample type (Student, teacher, teacher candidate, other) and stages (preschool education, primary education, secondary education, university), data analysis methods (quantitative, qualitative) consists of a total of 6 parts. Doctoral and master's thesis obtained the data were presented in tables and graphs. According to the findings, the number of thesis studies on the examined concepts has increased over the years, female researchers have more thesis studies than male researchers, the focus discipline in the theses is education and training, the most quantitative approaches and questionnaire / scale in doctorate and master's theses. It was concluded that data collection tools were used, quantitative/non-experimental research methods and anova/ancova data analysis method were used most in master's theses, and quantitative/experimental research methods and mean/standard deviation data analysis method were mostly used in doctoral theses.