Çalışmaya tutkunluğun iş ve yaşam tatmini üzerine etkisi
The effect of work engagement on job and life satisfaction
- Tez No: 711712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bir işletmenin devamlılığı ve verimliliği, çalışan performansının verimliliği ile ilgilidir. İşletmeler, tüm yeteneklerini ve tecrübelerini kuruluşlarına ayırmaya istekli olan, tatmin düzeyleri yüksek, çalışmaya tutkun çalışanlar işe almayı tercih ederler. Çünkü bu çalışanlar daha üretken olurlar ve tüm kapasitelerini çalışmalarına adarlar. Çalışmaya tutkunluk, iş tatmini ve yaşam tatmini kavramları, son yıllarda büyük ilgi gören bir konu haline gelmiştir ve günümüzün değişen iş ortamında daha fazla önem kazanmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı çalışmaya tutkunluğun iş ve yaşam tatmini üzerine etkisinin irdelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma Kastamonu ilinde yer alan bir tekstil firmasındaki çalışanlardan oluşan 303 kişi üzerinde anket yoluyla gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere SPSS programı kullanılarak faktör analizleri uygulanmış ardından korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda, çalışmaya tutkunluğun iş ve yaşam tatminini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda çalışmaya tutkunluğun alt boyutları olan canlılık, adanmışlık ve odaklanma boyutlarından canlılık boyutunun, iş tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi görülmezken, adanmışlık ve odaklanma boyutlarının pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Çalışmaya tutkunluğun alt boyutları ve yaşam tatmini üzerine etkisi incelendiğinde ise, odaklanma boyutunun yaşam tatmini üzerinde anlamlı bir etkisi görülmezken, canlılık ve adanmışlık boyutlarının pozitif yönde anlamlı bir etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca iş ve yaşam tatmini arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The continuity and efficiency of a business is related to the efficiency of employee performance. Businesses prefer to hire employees who are willing to devote all their talents and experience to their organizations, who are passionate about working with high levels of satisfaction, because they become more productive and devote all their capacity to their work. Work engagement, job satisfaction and life satisfaction have become a topic of great interest in recent years and are gaining more importance in today's changing business environment. The main purpose of this research is to examine the effect of work engagement on job and life satisfaction. For this purpose, the research was carried out through a questionnaire on 303 people consisting of employees in a textile company in Kastamonu province. Factor analysis was applied to the obtained data using the SPSS program, and then they were analyzed by correlation and regression analysis. As a result of the analysis, it was concluded that work engagement affects job and life satisfaction. In this context, while the dimensions of vitality, devotion and focus which are the sub-dimensions of work engagement, there was no significant effect dimensions vitality on the job satisfaction, the dimensions of devotion and focus had a positive effect. When the relationship between the sub-dimensions of work engagament and life satisfaction was examined, it was seen that the focus dimension did not have a significant effect on life satisfaction, but the dimensions of vitality and devotion had a positive effect. In addition, a positive relationship was found between work and life satisfaction.