Temporal lob ve frontal lob epilepsili hastaların belirsiz durumlarda karar verme kabiliyetlerinin IOWA kumar testi ile mukayesesi
Comparison of decision making under ambiguity in patients with temporal lobe and frontal lobe epilepsy, examined with IOWA gambling task
- Tez No: 711758
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL TOMBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
GİRİŞ ve AMAÇ: Frontal lobun bilişsel fonksiyonlar üzerindeki etkisi her ne kadar sık çalışılan bir konu olsa da frontal bol epilepside (FLE) görülebilecek kognitif bozukluklar daha seyrek ele alınmıştır. Karar almak için gerekli olan ana nöral ağlardan ikisi prefrontal korteks ve amigdalada bulunmaktadır. Daha önce epilepsi hastalarında karar alma bozuklukları üzerine yapılan çalışmalarda sıklıkla temporal lob epilepsi (TLE) hastalarıyla çalışılmış ve bu hasta grubunda karar alma bozukluklarıyla karşılaşılabileceği bildirilmiştir. Biz bu çalışmada kriptojenik FLE ve TLE hastalarının belirsiz durumlarda karar alabilme performanslarını kıyaslamayı amaçladık. YÖNTEM: Çalışmaya 20 TLE hastası (yaş ortalaması:34,10±11,71, 8 erkek) 20 FLE hastası (yaş ortalaması; 32,25±11,92, 10 erkek) alındı ve kognitif performansları yaş, cinsiyet ve eğitim yılı ile eşleştirilmiş nörolojik ve psikiyatrik hastalığı olmayan 20 sağlıklı kontrolle (yaş ortalaması; 33,15± 13,66, 11 erkek) kıyaslandı. Katılımcılara uyku, depresyon, anksiyete, dürtüsellik, zeka, dikkat, dil işlevleri, bellek ve öğrenme, frontal aks işlevleri, vizyospasyal işlevler için nöropsikolojik testler uygulandı. Belirsiz durumlarda karar alma performansı Iowa Kumar testi ile değerlendirildi. BULGULAR: FLE ve TLE hastalarının sağlıklı kontrollere göre Iowa Kumar testi (IKT) performansları daha kötü bulunmuştur (p=0,049). TLE ve FLE hastalarının karar almaları kıyaslandığında istatistiksel anlamlı fark görülmese de FLE hastalarının TLE hastalarına kıyasla daha riskli kartları seçtiği izlenmiştir. TLE ve FLE hastalarının nöropsikolojik alt grup testlerinden dikkat, dil işlevleri, bellek ve öğrenme, frontal aks işlevleri, vizyospasyal işlevlerde sağlıklılara göre performansları anlamlı şekilde kötü bulundu. SONUÇ: TLE ve FLE hastalarının belirsiz durumlarda karar almaları sağlıklı kontrollere göre benzer şekilde bozulmuştur. Nöropsikolojik alt testler ile IKT performansını kıyasladığımızda özellikle TLE hastalarının epilepsi başlangıç süresi uzadıkça ve uykululuk skoru yükseldikçe IKT performanslarının kötüleştiğini izlenmiştir. FLE hastalarında motor dürtüsellik arttıkça karar alma performansında kötüleşme saptanmıştır. TLE ve FLE hastalarının frontal aks işlevleri ve IKT performansı arasında pozitif bir korelasyon olduğunu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Although the effect of the frontal lobe on cognitive functions is a subject that has been studied frequently, cognitive impairments that can be seen in frontal lobe epilepsy (FLE) are less frequently addressed. Two of the main neural networks required for decision making are located in the prefrontal cortex and amygdala. In previous studies on decision-making disorders in patients with epilepsy, temporal lobe epilepsy (TLE) patients were frequently studied and it was reported that decision-making disorders could be encountered in this patient group. In this study, we aimed to compare the decision-making performance of cryptogenic FLE and TLE patients in ambiguous situations. METHODS: Twenty TLE patients (mean age;34,10±11,71, 8 male) and 20 FLE patients (mean age;32,25±11,92, 10 male) were enrolled in the study and their cognitive performance was compared with 20 healthy controls (mean age;33,15± 13,66, 11 male) without neurological and psychiatric diseases matched with age, sex and years of education. Neuropsychological tests were applied to the participants for sleep, depression, anxiety, impulsivity, intelligence, attention, language functions, memory and learning, frontal axis functions, and visiospatial functions. Decision making performance in umbiguous situations was studied with the Iowa Gambling task. RESULTS: Iowa Gambling task IGT performances of FLE and TLE patients were found to be worse than healthy controls (p=0,049). Although there was no statistically significant difference when the decision making of TLE and FLE patients was compared, it was observed that FLE patients chose higher risk cards compared to TLE patients. Performance of the neuropsychological subgroup tests of TLE and FLE patients in attention, language functions, memory and learning, frontal axis functions, and visiospatial functions were found to be significantly worse than healthy subjects. CONCLUSION: TLE and FLE patients' decision making in uncertain situations is similarly impaired compared to healthy controls. When we compared the neuropsychological subtests and the IGT performance, it was observed that the IGT performance worsened as the onset of epilepsy and sleepiness score increased, especially in TLE patients. Decision-making performance deteriorated as motor impulsivity increased in patients with FLE. A positive correlation was found between frontal axis functions and IGT performance of TLE and FLE patients.