ISO 45001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin uygulanması üzerine bir araştırma: Çanakkale ili örneği
A research on implementation of iso 45001 occupational HEAlTH and safety management system: The case of Çanakkale
- Tez No: 711765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanayi Devriminin gerçekleşmesiyle birlikte iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunun önemi de artış göstermiştir. Bu bağlamda dünya genelinde endüstriyel faaliyetlerin ve çeşitli unsurların getirdiği kolaylıkların yanı sıra oluşturduğu risk ve tehlikeler dolayısıyla iş güvenliği ve işçi sağlığı kavramının gün geçtikçe önemi daha da artmaktadır. İkinci Dünya Savaşının sona ermesiyle birlikte dünya genelinde iş güvenliği ve işçi sağlığına ilişkin yapılan çalışmalar, araştırmalar ve uygulamalarda artış söz konusu olmuştur. Buna paralel olarak iş güvenliği standartları geliştirilmiştir. Günümüzde de ISO kurumu tarafından OHSAS 18001 standardındaki eksiklikler baz alınarak 2018 yılında yeni bir iş güvenliği standardı olan ISO 45001 iş güvenliği standardı geliştirilmiştir. 11 Mart 2021 tarihi itibariyle ise Türkiye'de faaliyet gösteren tüm işletmeler için ISO 45001 iş güvenliği standardı zorunlu kılınmış ve OHSAS 18001'in yerini almıştır. Araştırmada veriler bireysel görüşme tekniği ile toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak toplantı tutanakları gözlemi yapılarak ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan görüşme formları araştırmacı tarafından okunarak kategorilere ayrılmış ve bu şekilde analiz edilmiştir. Araştırmanın sonunda katılımcıların iş sağlığı ev güvenliği konusundaki bilinç düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bazı katılımcıların görüşlerine göre yeni yönetim sisteminin Türk çalışma kültürüne uygun olmadığı bulunmuştur. Bunun temel nedenlerinin başında“iş sağlığı ve güvenliğinin farkındalığının düşük olması”,“devlet, işveren ve çalışanların bu konu hakkında yeterince donanıma sahip olmaması”ve“risk algısının değişken olması”gibi nedenlerin geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the realization of the Industrial Revolution, the importance of occupational safety and worker health has also increased. In this context, the importance of the concept of occupational safety and worker health is increasing day by day due to the risks and dangers it creates, as well as the conveniences brought by industrial activities and various elements throughout the world. With the end of the Second World War, there has been an increase in studies, researches and applications on occupational safety and worker health around the world. In parallel with this, occupational safety standards have been developed. Today, ISO 45001, was developed in 2018, based on the deficiencies in the OHSAS 18001 standard, by the ISO institution. As of March 11, 2021, the ISO 45001 occupational safety standard has become mandatory for all businesses operating in Turkey and has replaced OHSAS 18001. The data in the study were collected by individual interview technique. As a data collection tool, meeting minutes were observed and a semi-structured interview form was used. The interview forms collected within the scope of the research were read by the researcher, categorized and analyzed in this way. At the end of the study, it was determined that the awareness levels of the participants on occupational health and home safety were high. According to the opinions of some participants, it was found that the new management system is not suitable for the Turkish working culture. It has been determined that the main reasons for this are“low awareness of occupational health and safety”,“the state, employers and employees do not have enough equipment on this issue”and“variable risk perception”.